DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

... choďte sa pozrieť do Nemecka alebo Rakúska, ja teraz nerád by som povedal zlú informáciu, alebo do niektorých z krajín, my máme napríklad celý kataster, to znamená akékoľvek vlastnenie pozemkov a budov na internete zdigitalizované (...) Vy si myslíte, že takáto úroveň informácií je v okolitých krajinách, vo vyspelých demokraciách k dispozícii? No nie je.

Nicholsonová vs. Pellegrini - 25.04.2016
Pravda

V Nemecku momentálne dochádza k implementácii online katastrálneho systému, v Rakúsku už takýto portál funguje. Podobné online katastrálne systémy však nie sú ani vo vyspelých štátoch samozrejmosťou, len veľmi obmedzený online prístup ku katastrálnym informáciám majú ľudia vo Francúzsku či Veľkej Británii. Z okolitých krajín je to napríklad Česká republika, kde katastrálny systém online funguje, no niektoré služby sú spoplatnené. V Poľsku chcú podobný systém ako na Slovensku ešte len zaviezť. Len v niektorých štátoch, napríklad v Litve, funguje katastrálny systém s podobnou dostupnosťou ako na Slovensku. Vo viacerých štátoch je prekážkou nejednotnosť katastrálnych systémov v jednotlivých častiach krajiny. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V Nemecku bolo plánované spustenie katastrálneho systému ALKIS a ATKIS, ktorý by mal podobné funkcie ako katastrálny portál na Slovensku. Informácie z roku 2012 hovoria o prebiehajúcej implementácii spomenutých i ďalších doplnkových katastrálnych nástrojov a systémov. V Nemecku však najprv bolo treba vyriešiť digitalizáciu a centralizáciu všetkých katastrálnych informácií pod jeden celonárodný systém. Jednotlivé spolkové republiky mali totiž vlastné systémy.

Rakúsko má katastrálny portál v elektronickej podobe s názvom eGeodata.

"products are on offer in various formats on the following subjects:  property index, extracts, land register, indices
extracts: land register with Orthphoto and digital landscape model, digital terrain altitude model, fixed points, cartographical models (raster/vector), Orthophotos, topographical map
". V eGeodata je možné dohľadať aj konkrétnych vlastníkov parciel, všetky informácie sú dostupné online.

Podobný katastrálny systém ako má Slovensko možno nájsť napríklad a v Litve
"A cadastral maps web application allows users to obtain information on real property cadastre and register data, property addresses, and valuation zones by searching by unique identifier, address, or geographic location. Private surveyors can also use the application to upload new cadastral (parcel) surveys in a variety of formats and compare them with existing registered parcels to ensure that parcel boundaries are correct."

Takisto Bulharsko má pomerne pokročilý katastrálny systém.
"For example, all users now have access to the same land and property information, and all can be confident that they are working with the latest version of the data."

Špeciálnym prípadom je napríklad Veľká Británia, ktorá nemá katastrálny systém v takej podobe,ako ho poznáma u nás:
"The UK does not have a cadastre which makes it unusual amongst major economies. This raises the question as to whether the absence of a cadastre undermines the efficiency of its property market, particularly land registration and the workings of the mortgage market, or whether the UK has developed other ways of protecting property rights. 
(...)
Although the UK has compulsory land registration and proof of title is through entry in a Torrens-style land register, there is no central record of the precise location of boundaries. Instead a general boundaries rule exists. "
Prístup ku katastrálnym informáciám je momentálne v Británii spoplatnený.

Vo Francúzsku majú občania len obmedzený online prístup ku katastrálnym informáciám.

Český katastrálny systém ponúka online podobné služby a dostupné informácie ako slovenský. Niektoré sú pre bežných užívateľov spoplatnené.
"Data a služby jsou poskytována dálkovým přístupem (prostřednictvím sítě Internet) na základě registrace a podle typu zákazníka buď za úplatu, nebo zdarma (pro veřejnou správu). Výpisy z katastru nemovitostí a snímky katastrální mapy jsou opatřovány elektronickou značkou a mají povahu veřejných elektronických listin. Tyto výstupy jsou oprávněni tzv. ověřující (notáři, Česká pošta a zejména pracoviště CzechPOINT) převést z elektronické do listinné podoby veřejných listin. V současné době je takto, bez návštěvy KP, vyřizována více než třetina výstupů z KN."

V Poľsku je podobný systém ako slovenský vo výstavbe, dochádza k implementácii  viacerých nariadení, no v prvotnej fáze čelilo problému- jednotlivé oblasti krajiny mali vlastné, teda neintegrované katastrálne systémy. Informácie z niektorých častí krajiny už boli dostupné online, no neplatilo to pre štát ako celok. 

Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2016
success
error