DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

Sú krajiny, ako napríklad Poľsko alebo pobaltské krajiny, ktoré ich priamo vyzývajú (Spojené štáty americké a NATO, pozn.), aby prišli na ich územie.

Kotleba vs. Klus - 25.04.2016
Pravda

Je pravdou, že Poľsko spolu s krajinami Pobaltia žiadali o posilnenie prítomnosti NATO na ich území, pričom práve poľská vláda sa dožaduje najvýraznejšie z prítomnosti vyplývajúcej obrany. Tento výrok je pravdivý.

V reakcii na obavu z potenciálnej územnej agresie zo strany Ruskej federácie, "Poland’s foreign minister, Witold Waszczykowski, said he wanted “presence, presence, presence and once again presence” of Nato troops to act as a “symbol of readiness to defend the eastern flank.”
Správy o podobných snahách zo strany poľskej vlády priniesol aj spravodajský zdroj Reuters či Defense One.

Krajiny Pobaltia sa síce o prítomnosť jednotiek NATO na ich území nehlásia rovnako hlasno ako Poľsko, no aj z ich strany zaznievajú žiadosti o predbežné opatrenia ohľadne potenciálneho konfliktu s Ruskou federáciou: 
"Eastern NATO members including the formerly Soviet-ruled Baltic states and Poland have since lobbied the alliance to increase its presence in the region."

The Baltic Times pritom prednedávnom vydal správu, ktorá  potvrdzuje, že Estónsko, Litva a Lotyšsko dúfajú, že zasadnutie, ktoré sa bude konať v júli vo Varšave bude mať za výsledok umiestnenie medzinárodných jednotiek na ich území.

Tieto správy potvrdzujú, že niekoľko východných členských štátov NATO žiada o zvýšenú prítomnosť jednotiek na ich území. Daný výrok je preto pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2016
success
error