DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

... ak by sa naplnili ďalšie časti programu Ľudovej strany Naše Slovensko, to znamená napríklad uzatvorenie hraníc a vystúpenie zo Severoatlantickej aliancie, čo pán minister Gajdoš vyhodnotil približne, že by nás potom obrana stála asi 5-násobok toho, čo nás stojí dnes ...

Kotleba vs. Klus - 25.04.2016
Neoveriteľné

Program (.pdf) Ľudovej strany Naše Slovensko skutočne obsahuje pasáže, kde strana sľubuje uzatvorenie hraníc a vystúpenie z NATO, doslovne takto:
"Obnovíme ochranu štátnych hraníc. Na ochranu hraníc nasadíme armádu. (bod 4, pozn.) Presadíme vystúpenie Slovenska zo zločineckého paktu NATO.  (bod 8, pozn.)"
 Nepodarilo sa nám potvrdiť kedy mohol minister obrany Peter Gajdoš vysloviť výrok, mohol to vysloviť na Výbore pre obranu a bezpečnosť. Preto výrok Martina Klusa hodnotíme ako neoveriteľný


Minister to určite nevyslovil na rokovaniach parlamentu, lebo prvýkrát od jeho vymenovania vystupoval len po relácií, 26. apríla. Peter Gajdoš sa zúčastnil medzinárodného strategického bezpečnostného fóra GLOBSEC v Bratislave, ktoré sa konalo v dňoch 15-17. apríla 2016. Na konferencii sa diskutovalo aj o NATO, ale mediálne informácie nepotvrdzujú, že by podobný výrok odznel od Petra Gajdoša. Minister hodnotil členstvo Slovenska pozitívne: „Sme členom NATO a Európskej únie a naše záväzky splníme. Mojou hlavnou prioritou je zabezpečenie obrany a bezpečnosti SR. Pretože občania našej krajiny si to v každom prípade zaslúžia“. V rámci konferencie sa Peter Gajdoš stretol aj s predsedom Vojenského výboru NATO Petrom Pavelom, kto hodnotil kladne plán vlády zvýšiť výdavky na obranu do roku 2020: "I welcome Slovakia’s pledge to increase its defence spending to 1.6% by 2020. It is vital that we invest in our security to ensure modern and effective capabilities as well as ready, mobile and responsive forces”.
Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2016
success
error