DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

Ak dnes parlamentná strana hovorí o tom, že požaduje prítomnosť cudzích vojsk na našom území...

Kotleba vs. Klus - 25.04.2016
Zavádzajúce

Marian Kotleba hovoril o strane Most-Híd, ktorá vyjadrila podporu prítomnosti NATO v strednej Európe, v prípade potreby aj na území Slovenska, čo neznamená "požadovanie prítomnosti cudzích vojsk na našom území", ako sa o ňom vyjadril Kotleba. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Kotleba narážal na stranu Most-Híd, ktorá v svojom dokumente Občianska vízia (.pdf, str. 160) v kapitole Zahraničná a bezpečnostná politika vyhlasuje, že "NATO je základným pilierom bezpečnosti Slovenska, strednej Európy, Európy a celého transatlantického priestoru. Podporujeme plnenie záväzkov prijatých na summite Aliancie vo Walese vrátane posilnenia prítomnosti NATO v strednej Európe. V prípade potreby sme pripravení prispieť k zdôrazneniu prítomnosti Aliancie v regióne, čo považujeme za prirodzené, nakoľko nedeliteľnosť bezpečnosti je zá- kladným pilierom NATO. Preto v prípade potreby podporujeme nielen prítomnosť spojencov v Poľsku, Rumunsku či v pobaltskej oblasti, ale aj ich prítomnosť na Slovensku (ktorá je už aj dnes realitou, napr. v prípade trenčianskeho EOD Centre of Excellence)."

Ako informovali Webnoviny.sk, "podľa predsedu strany Bélu Bugára zahraničná a bezpečnostná politika Slovenska je postavená na dvoch pilieroch. Prvý tvoria hodnoty ako sloboda, demokracia, či ľudské práva. Druhým sú záujmy, ktorými sú stabilné a bezpečné medzinárodné prostredie, spoľahlivé spojenecké štruktúry."

Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2016
success
error