DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marian Kotleba

ĽSNS

My sme tento bod (znižovanie počtu poslancov, pozn.) v programe mali už absolútne dávno a ako jediní sme o tom vôbec rozprávali, keď ostatným ešte ani nedovolilo myslieť na takéto nejaké veci.

Kotleba vs. Klus - 25.04.2016
Nepravda

Strana Ľudová strana Naše Slovensko vznikla (na základe informácií z ich internetovej stránky) v roku 2011. Strana vznikla prebratím a premenovaním Strany priateľov vína v roku 2010. Návrh zníženia počtu poslancov zo 150 na 100 sa objavuje prvýkrát v programe strany, Desatoro ĽSNS, v roku 2012. Tento návrh sa vyskytuje aj vo volebnom programe (.pdf) strany pre rok 2016. Strana SaS však s takouto iniciatívou prišla skôr, v 2009 spustili petičnú akciu Referendum2009, cez ktorú strana chcela dosiahnuť vypísanie referenda, kde by sa občania mohli rozhodnúť aj o znížení počtu poslancov NR SR. Referendum sa konal 18. septembra 2010, ale kvôli nízkej účasti výsledok bol neplatný. Kotlebovo vyjadrenie preto považujeme za nepravdivé.

Marian Kotleba bol aj predsedom strany Slovenská pospolitosť, ale nenašli sme informácie o tom, že by sa tento politický subjekt snažil o zníženie počtu poslancov v NR SR. V roku 2006 Marian Kotleba kandidoval do parlamentu za Slovenskú ľudovú stranu, ako druhý na kandidátke. V slovenskom rozhlase rozprával o programe strany, kedy spomínal aj zníženie počtu poslancov: "Strana tiež presadzuje znížiť hranicu na vstup do parlamentu na jedno percento, pričom parlament by mal mať iba 80 poslancov a každé hlasovanie by malo byť verejné. Navrhuje znížiť počet ministerstiev. Zrušiť chce post podpredsedu vlády pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny."


Dátum zverejnenia analýzy: 24.04.2016
success
error