DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Iniciatíva Štrngám za zmenu, každý sme podpísali, teda predpokladám, s nimi nejakú dohodu, hovorí, že pozitívne vníma oblasť súdnictva, schránkových firiem a obmedzovanie nenáležitých výhod pre politikov a štátnych úradníkov.

Bugár, Danko, Kollár a Lipšic o programovom vyhlásení vlády - 18.04.2016
Nepravda

Štrngám za zmenu vo svojom stanovisku k návrhu Programového vyhlásenie vlády pozitívne hodnotila plány vlády v oblastiach súdnictva, schránkových firiem a obmedzovania nenáležitých výhod pre politikov a štátnych úradníkov. Nepodpísali ho však ani všetky strany zastúpené v štúdiu behom diskusie, ani všetky strany vládnucej koalície. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.  


Iniciatíva Štrngám za zmenu vznikla pred parlamentnými voľbami v roku 2016. Jej zakladateľmi sú štyri mimovládne organizácie: Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), Nadácia Pontis, Nadácia Zastavme korupciu a VIA IURIS.

Návrhy iniciatívy v oblasti presadenia protikorupčných návrhov ešte pred parlamentnými voľbami podporili z parlamentných strán Most-Híd, Sieť, OĽaNO a SaS. Spomedzi, v súčasnosti, mimoparlamentných strán to bolo KDH a SMK. Z koaličných strán sa k výzve nepridal SMER ani SNS.
Jednalo sa o záväzok aktívne presadzovať 22 opatrení z oblasti polície, verejnej kontroly prokurátorov, opatrenia na zvýšenie zodpovednosti súdov, sfunkčnenie NKÚ a odkrývanie schránkových firiem.


Organizácie združené v iniciatíve Štrngám za zmenu hodnotili návrh Programového vyhlásenia vlády vo všetkých šiestich oblastiach. Práve oblasti súdnictva, schránkových firiem a obmedzovania nenáležitých výhod pre politikov a štátnych úradníkov hodnotili organizácie najpozitívnejšie. 

V oblastiach nového protischránkového zákona a poskytovania nenáležitých výhod nositeľom verejnej moci iniciatíva uvádza, že ,,obe opatrenia tak, ako sú naformulované v programovom vyhlásení, umožňujú prijať legislatívne zmeny v takom duchu, v akom sme ich zadefinovali v rámci iniciatívy Štrngám za zmenu."

Pozitívne sú iniciatívou hodnotené aj zmeny vo fungovaní Najvyššieho kontrolného úradu, predovšetkým rozšírenie odbornej kapacity tejto inštitúcie, pričom má ísť o ,,základný predpoklad, že kontrola NKÚ sa nebude týkať iba formálneho dodržiavania pravidiel, ale bude sa zaoberať aj otázkou hospodárnosti a efektívnosti využívania verejných zdrojov.“ 



Dátum zverejnenia analýzy: 17.04.2016
success
error