DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Tá vláda, ktorá by mohla vzniknúť, však som bol na prvom rokovaní s pánom Sulíkom, len to nemohlo vzniknúť práve preto, lebo nemali sme 76 poslancov. 72...

Bugár, Danko, Kollár a Lipšic o programovom vyhlásení vlády - 18.04.2016
Pravda

Vládna koalícia, ktormú môže mať Bugár na mysli by bola zostavená zo strán SaS, Sieť, Most-Híd, Sme rodina, OĽaNO - NOVA a mala by len 72 mandátov, potrebná väčšina je aspoň 76 mandátov. Stretnutie, ktoré spomína Bugár je popísané aj na oficiálnych stránkach strany SaS. "Sulík pozval Bugára na neoficiálne povolebné stretnutie ako prvého z pravicových lídrov. V centrálne hovorili vyše hodiny o pravicovej vláde, ktorú by vytvorili s OĽaNO-NOVA, Sieťou a SNS. S podporou hnutia Sme rodina podnikateľa Borisa Kollára by mali v parlamente 87 poslancov, bez nej najtesnejšiu väčšinu 76 hlasov."  Problematické boli vzájomné odlišnosti strán SNS a Most-Híd, ktoré mali brániť vytvoreniu koalície. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Možnosť vytvorenia pravicovej vlády bola znemožnená rozhodnutím SNS, ktoré padlo po ich sneme 12. marca 2016, že rokovať o zostavení vlády budú len s tým, kto dostane poverenie o zostavení vlády od prezidenta a tým bol SMER-SD. Následne 15. marca 2016 podpísali programové priority SMER-SD, Most-Híd, SNS a Sieť, ktoré sa dohodli o budúcej vládnej koalícii.  

Dátum zverejnenia analýzy: 17.04.2016
success
error