DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

... kedy sa začali hýbať ľady, kedy sa začali stíhať aj veľké ryby, keď zoberieme Česko, Rumunsko? Keď vymenili špičky na prokuratúre.

Bugár, Danko, Kollár a Lipšic o programovom vyhlásení vlády - 18.04.2016
Pravda

Česká a rumunská prokuratúra sú v súčasnosti známe tým, že nemajú problém s trestným stíhaním vysoko postavených činiteľov alebo osôb na nich naviazaných, pričom k zmene došlo po vymenení vedenia. Zmena vedenia nemusela byť jediným dôvodom začatia stíhania vysoko postavených činiteľov, no skutočne k začatiu stíhaní došlo po zmene vedenia prokuratúr, preto výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Český a rumunský prístup ku korupcii bol opakovane hodnotený pozitívne a dávaný ako príklad aj pre ďalšie krajiny. Bývalý minister spravodlivosti Tomáš Borec sa vo februári 2016 pre denník Sme vyjadril na margo korupčných káuz: "Je to téma, ktorú treba ďalej rozvíjať a riešiť a ja som presvedčený, že v budúcnosti bude potrebné riešiť akčnosť tak, ako sa to deje v Českej republike alebo aj v Rumunsku,".

Hlavnou osobou českej prokuratúry je vrchná štátna zástupkyňa Lenka Bradáčová, ktorá do funkcie nastúpila v júli 2012. Bradáčová presadila množstvo personálnych a organizačných zmien. Nasledovne skutočne došlo k prešetrovaniu korupčných káuz na najvyššej úrovni, ku ktorému nedochádzalo v minulosti.

V lete minulého roku odsúdil Krajský súd v Prahe hajtmana Davida Ratha za korupciu. Vyšetrovanie jeho kauzy bolo ukončené za sedem mesiacov a rozsudok bol vynesený po troch rokoch. Ako sa v tomto článku uvádza na Slovensku doposiaľ nebol za spoločenskú kauzu odsúdený žiaden vysokopostavený činiteľ alebo iní vplyvní ľudia s prepojením na politikov. 

V Českej republike bol práve v súvislosti s prokuratúrou vládou prijatý nový zákon, ktorý posilňuje rolu samotných prokurátorov a zavádza špecializáciu v oblasti závažnej ekonomickej kriminality prostredníctvom zriadenia Špeciálneho štátneho zastupiteľstva. 

V Rumunsku taktiež po nástupe novej ministerky spravodlivosti Raluca Prună došlo ku zmenám v prístupe ku korupcii a otvoreniu niekoľkých vysokoprofilových prípadov. Zriadené bolo Národné protikorupčné riaditeľstvo. Za korupciu bol odsúdený bývalý premiér Nastase, stíhaný je aj terajší premiér Victor Ponta a celkovo iba za minulý rok došlo k odsúdeniu 24 starostov, 7 sudcov, 5 poslancov a 2 exministrov. 


Dátum zverejnenia analýzy: 17.04.2016
success
error