DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

...nemusí (minister financií čakať na vyslovenie dôvery novej vláde, pozn.), exekutívne kompetencie má hneď...

Bugár, Danko, Kollár a Lipšic o programovom vyhlásení vlády - 18.04.2016
Pravda

Daniel Lipšic reagoval na Bélu Bugára, ktorý hovoril, že ak chce minister financií konať, musí najprv získať vláda dôveru parlamentu na čo Daniel Lipšic zareagoval tak, že exekutívne kompetencie má vláda hneď. Ústava SR a ani kompetenčný zákon ale nehovoria nič o tom, že právomoci vznikajú až s vyslovením dôvery, práve naopak, Ústava SR hovorí, že právomoci vznikajú s vymenovaním vlády. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 


Ústave SR (.pdf) je vláde venovaná šiesta hlava, druhý oddiel a články 108 až 123. 

Článok 111 hovorí, že: "Na návrh predsedu vlády prezident Slovenskej republiky vymenuje a odvolá ďalších členov vlády a poverí ich riadením ministerstiev. Za podpredsedu vlády a ministra môže
vymenovať občana, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky."  Na základe znenia tohto článku vieme, že od vymenovania ministra a jeho zloženia sľubu je poverený riadením ministerstva a môže sa tak ujať riadenia úradu. 

V článku 113 sa píše: "Vláda je povinná do 30 dní po svojom vymenovaní predstúpiť pred Národnú radu Slovenskej republiky, predložiť jej svoj program a požiadať ju o vyslovenie dôvery." 

Rovnako článok 117 píše: "Vláda podá demisiu vždy po ustanovujúcej schôdzi novozvolenej Národnej rady Slovenskej republiky; vláda však vykonáva svoju funkciu až do utvorenia novej vlády.", z čoho jasne vyplýva, že nová vláda funguje od jej vymenovania. 

Príkladom výkonu exekutívnych právomocí ministra ešte pred vyslovením dôvery vláde môže byť minister zdravotníctva Drucker, ktorý už napríklad zrušil 18- miliónovú zmluvu ministerstva s firmou Plaut Slovensko a následne odvolal aj šéfa Národného centra zdravotníckych informácií, ktorý bol za zmluvu zodpovedný.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.04.2016
success
error