DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Lipšic

Nová väčšina

... keď sa privatizovalo SPP, myslím, za bývalej Ficovej vlády, keď robili ten, s Eustreamom a s matkou SPP tie zmeny EPH, J&T. Prijali zákon, aby sa zdaňovali dlhopisy nie pri zdroji, ale aby si ich mohli zdaniť v nejakom daňovom raji.

Bugár, Danko, Kollár a Lipšic o programovom vyhlásení vlády - 18.04.2016
Pravda

Česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding (EPH) kúpila 49 % podiel Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) za 2,6 miliardy eur 15. januára 2013, čiže počas druhej Ficovej vlády. Slovenskú tranzitnú spoločnosť Eustream zo skupiny SPP vtedy spoluvlastnil štát so slovenskou J&T a českou PPF. 15. mája 2013, počas druhej Ficovej vlády, NR SR schválila novelu zákona o dani z príjmov, podľa ktorej sa výnos z dlhopisov vyplácaný slovenským daňovým rezidentom daňovému nerezidentovi (fyzickej alebo právnickej osobe) sa nebude považovať za príjem zo zdroja na Slovensku. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

V roku 2012 prebiehali rokovania o nastavení akcionárskych vzťahov v SPP, lebo menšinoví akcionári, nemecký E.ON Ruhrgas a francúzsky GDF Suez chceli odpredať svoj 49 %-ný balík akcií a väčšinu v predstavenstve. Slovensko malo predkupné právo na odkúpenie týchto akcií, ale ministerstvo financií a ministerstvo hospodárstvo na odkup nevideli možnosti. Nakoniec vláda odsúhlasila vstup EPH do štruktúr SPP, ale hospodársky rezort vyrokoval právo ovládať materský Slovenský plynárenský priemysel a s ním aj ceny plynu pre domácnosti. Šéfom predstavenstva a celej firmy sa tak stal Daniel Křetínský, spoluvlastník EPH. V dozornej rade dostal funkciu Peter Korbačka z finančnej skupiny J&T, ktorá spoluvlastní EPH.

Slovenská vláda na základe Uznesenia k informácii o preferovanom spôsobe reorganizácie skupiny spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a. s  v septembri 2013 prevzala späť od EPH 49 %-ný podiel v SPP, ale predaj plynu odberateľom a plynovody, teda distribúcia a Eustream, podľa dohody zostali pod kontrolou EPH.

"Skupina SPP bola rozdelená na štyri kľúčové subjekty: 
1; TRANZIT (EUSTREAM)
2; DISTRIBÚCIU (SPP-Distribúcia)
3; ZÁSOBNÍKY (najmä NAFTA a.s., POZAGAS)
4; OBCHOD (materská SPP).
Tri z týchto štyroch oblastí sú ziskové. Tranzit, distribúcia a zásobníky; štvrtá oblasť – obchod – je stratová. Vďaka materiálu, ktorý písalo J&T a ktorý vláda schválila 4. septembra, si tri ziskové oblasti ponecháva J&T a jedinú stratovú si prevezme štát
" -tvrdí Lipšic na svojej webstránke v príspevku rozpravy mimoriadnej schôdze, ktorá sa konala pri odvolávaní Roberta Fica v novembri 2014. Ďalej uvádza: "... my máme dôkaz, že vláda Roberta Fica, absolútne stratila kontrolu nad EUSTREAMom. Nad najziskovejšou časťou skupiny SPP. Máme dôkaz, že EUSTREAM je dnes pod úplnou a výlučnou kontrolou EPH a J&T. Vláda sa vzdala kontroly nad 99 percentami bonitného majetku SPP a nechala si pod kontrolou 1 percento rizikového majetku. Predkladám vám výpis z obchodného registra spoločnosti EUSTREAM. Prečítam vám mená členov predstavenstva, ktorí túto spoločnosť riadia: Predseda predstavenstva: Tomáš Mareček, nominant EPH, predtým J&T
člen predstavenstva: Vladimír Mlynář, nominant spolumajiteľa EPH, finančnej skupiny PPF.
"

Za vládu tam bol podľa Lipšica dosadený Robert Hančák, ktorý v roku 2006, počas prvej Ficovej vlády, nastúpil priamo z J&T na ministerstvo vnútra. Tým chcel Lipšic poukázať na to, že vláda nemala v EUSTREAM-e ani jedného človeka. V EPH medzitým prebehli zmeny, v 2013 Petr Kellner predal svoju časť akcií v EPH Danielovi Křetínskému, Patrikovi Tkáčovi a J&T.

Akcionármi SPP, a.s., sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding, a.s. (49 %).

15. mája 2013 NR SR schválila novelu zákona o dani z príjmov, ktorá zavádza nové pravidlá zdaňovania výnosov z dlhopisov:

"Výnos z dlhopisov vyplácaný slovenským daňovým rezidentom daňovému nerezidentovi (fyzickej alebo právnickej osobe) sa nebude považovať za príjem zo zdroja na Slovensku; daňoví nerezidenti nebudú mať povinnosť zdaňovať takýto príjem na Slovensku.
Výnos z dlhopisov vyplácaný fyzickým osobám (slovenským rezidentom alebo nerezidentom) alebo zahraničným právnickým osobám (nerezidentom) už nebude podliehať zrážkovej dani. Povinnosť zrážať daň zostáva iba pre daňovníkov nezriadených na podnikanie a pre niektoré ďalšie inštitúcie, napr. Národnú banku Slovenska."

Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky vydalo informáciu (.pdf) k zdaňovaniu výnosov z dlhopisov a pokladničných poukážok u fyzickej osoby v roku 2014. Podľa poslednej časti, o výnosoch z dlhopisov a pokladničných poukážok vyplatených nerezidentovi SR sa uvádza: "Výnosy z dlhopisov a pokladničných poukážok vyplatené fyzickej osobe s obmedzenou daňovou povinnosťou (nerezidentovi SR) zo zdroja na území Slovenskej republiky nespadajú od 1.7.2013 do rámca príjmov uvedených v § 16 ods.1 zákona o dani z príjmov a podľa § 2 písm. g) nie sú predmetom dane tohto daňovníka na území Slovenskej republiky. To znamená, že na území Slovenskej republiky nepodliehajú dani z príjmov."

Zdaňovanie dlhopisov v súvislosti s SPP opisuje komentár Hospodárskych novín:
"Skupina J&T v máji založila v Holandsku firmu SPP Infrastructure Finance. Tá vydala v zahraničí dlhopisy za 750 miliónov eur, za ktoré sa zaručila pološtátna spoločnosť zo skupiny SPP Eustream. Investori zárukám uverili a firma ovládaná skupinou J&T získala 750 miliónov.
(...)Eustream minulý týždeň v Pravde uverejnil informáciu o vydaní firemného dlhopisu v objeme do jednej miliardy eur. V skutočnosti plánoval vydať dlhopis za 750 miliónov s tým, že ho nemieni obchodovať na trhu. Dlhopis -- a výnosy z neho -- mal získať vopred vybraný investor.
Pointa? Investorom, ktorý nalial do Eustreamu stovky miliónov, bola firma založená skupinou J&T -- SPP Infrastructure Finance. Eustream získané peniaze prihrá skupine SPP. A tam si korisť rozkrájajú štát a súkromný akcionár podniku okolo J&T. A aby to všetko prebehlo v tichosti, obchod sa nemal realizovať doma, ale v zahraničí. Preto na tomto kšefte nezarobia domáci investori a domáca burza, ale holandské banky. A miliónové výnosy z dlhopisov Eustreamu si zdania Holanďania
."

O skutočnostiach, spomenutých v komentári, informuje aj energie-portal.sk či Trend nasledovne:
"Ako politická objednávka sa javí aj lanská opakovaná zmena zdaňovania firemných dlhopisov. V máji sa cez novelu zákona výnosy z firemných dlhopisov vyňali zo zrážkovej dane s platnosťou od 1. júla. V júli emitovala a predala najmä západoeurópskym investorom dlhopisy za stovky miliónov eur firma SPP Infrastructure Financing sídliaca v Holandsku, dcéra SPP.
(...)
Ministerstvo financií v odôvodnení zmeny netajilo, že ňou sleduje zvýšenie atraktivity domácich emisií pre zahraničných investorov. Emisiu Eustreamu nakúpili hlavne nemecko-rakúske a britské fondy. Využívanie cezhraničných presunov cez niektoré britské ostrovy, najmä Britské Panenské ostrovy, patrí v súčasnosti medzi tradičné schémy cezhraničnej daňovej optimalizácie.
Hoci sa od tohto roka zdaňovanie korporátnych dlhopisov čiastočne vrátilo k stavu spred júla 2013, daňová výhoda pre firemných investorov zostala. Možno ju vnímať ako zámernú medzeru, ktorou odchádzajú nezdanené peniaze zo Slovenska.
"

Dátum zverejnenia analýzy: 17.04.2016
success
error