DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

Skôr sa ukázalo, to je podľa mňa niečo, čo je také drobné historické víťazstvo strednej Európy, že sme mali od počiatku pravdu. Lebo od počiatku stredná Európa hovorila, zastavme migračnú vlnu, vlnu neregulovanej migrácie a to teraz hovorí každý. To teraz hovorí Nemecko, to hovorí Francúzsko, to zrazu hovoria všetci tí, ktorí nám vyčítali, akí sme xenofóbni, akí sme zlí na migrantov.

Blaha vs. Klus vs. Paška o azylovej reforme - 11.04.2016
Pravda

Strednou Európou mal Blaha na mysli s najväcšou pravdepodobnostou štáty V4. Slovensko, Ceská republika, Polsko a Madarsko spolocne odmietli kvóty na prerozdelenie utecencov z Bruselu a vyhradili sa proti neregulovanej migrácii. (EUObserver). Na zaciatku krízy sa Nemecko aj Francúzsko stavali voci utecencom pozitívne, kancelárka Merkelová dokonca vyhlásila, že sú vítaní. Ku koncu roka 2015 však Nemecko zmenilo rétoriku a zacalo hladat opatrenia, ako zabránit nekontrolovanému prílevu migrantov pocas stretnutí s francúzskym prezidentom. V nemeckých periodikách sa objavilo niekolko clánkov oznacujúcich krajiny východnej Európy ako xenofóbne. (TheAtlantic). podobne zmenilo svoj postoj Francúzsko a pomerne radikálne aj Polsko. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


8. apríla 2016 sa stretla Angela Merkelová s prezidentom Holandom, aby prediskutovali súcasnú situáciu.  Merkelová odporúca radšej posilnenie vonkajšej hranice Európskej únie namiesto uzatvárania jednotlivých národných hraníc v rámci reakcie na prílev migrantov utekajúcich pred vojnami v Afrike a na Blízkom východe. Európa sa "musí co najskôr vrátit ku Schengenu", vyhlásil Hollande, cím narážal na dohodu stále platnú medzi väcšinou krajín európskej dvadsatosmicky zarucujúcej bezvízový pohyb v rámci krajinách bloku.(Teraz)

Hollande tiež potvrdil, že Nemecko a Francúzsko zdielajú rovnaký postoj k závažnej otázke: "France and Germany are working with the same spirit and the same will." "Together, we are convinced that unilateral solutions won't help us. It won't lead to a reduction in refugee numbers," dodala Merkelová. (France24)

Francúzsko bolo spociatku voci utecencom otvorené, oficiálny postoj prezidenta nezmenili ani teroristické útoky v Paríži. 

"France will remain a country of freedom,” defending his decision to honor a commitment to accept migrants and refugees despite Friday’s deadly terrorist attacks in Paris." (ABC). 

Neskôr však ku zmene postoja došlo:
French President Francois Hollande had said in September that he was in favour of a permanent mechanism for refugees after the outpouring of emotion caused by the photo of three year old Aylan Kurdi who was found drowned on a beach in southern Turkey.
But the French position gradually hardened amid deepening crisis of migrants and after the November 13 attacks. Manuel Valls reiterated this firm line on Saturday.
“We must be realistic: Which countries will welcome more migrants? Sweden, Denmark, Finland have already welcomed a lot… The UK, I don’t need to draw a picture ... Italy, which can any time be faced with a new wave coming from Libya?” he questioned.
“I do not think there is a majority in Europe to impose a permanent relocation mechanism. The solutions are in the Levant, Turkey, Jordan and the Mediterranean. But there is a very clear message that says: Now, we can no longer welcome more refugees,” he said."

Podobne svoj postoj po zvolení novej vlády zmenilo aj Polsko, ako sme viackrát overili v Demagog.SK, napríklad u Madarica v decembri 2015.

Nemecké noviny Die Welt, napríklad napísali o východných štátoch EU, že sa preukázali: "be intolerant, narrow-minded, and xenophobic.” Ako xenofóbnu krajinu oznacilo Slovensko aj aktivistka za ludské práva  Zuzana Števulová  pre nemecký denník Deutsche Welle: “xenophobia and racism are deeply rooted in people’s minds here." (TheAtlantic)

Dátum zverejnenia analýzy: 10.04.2016
success
error