DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Klus

SaS

Návrh komisie totižto predpokladá, že sa máme všetci rovnomerne, určitým distribučným kľúčom, deliť o utečencov, respektíve migrantov, ktorí prichádzajú do Európskej únie, ale zároveň hovorí aj o tom, že tu musíme posilniť takzvané bezpečné a legálne migračné trasy.

Blaha vs. Klus vs. Paška o azylovej reforme - 11.04.2016
Pravda

Distribučný systém, takisto aj vytvorenie a zabezpečenie bezpečných a legálnych migračných trás sú jednými z bodov migračnej agendy Európskej komisie, o ktorých informovala už niekoľkokrát. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Vo vyhlásení Európskej komisie z 9.septembra v Štrasburg je popísaný kľúč prerozdelenia 120 tisíc migrantov z Talianska, Grécka a Maďarska.

Stanovuje sa, že "Premiestnenie sa vykoná podľa povinného rozdeľovacieho kľúča, na základe objektívnych a merateľných kritérií (40 % bude tvoriť veľkosť populácie, 40 % HDP, 10 % priemerný počet predchádzajúcich žiadostí o azyl, 10 % miera nezamestnanosti). Uvedené kritériá sa vzťahujú na štátnu príslušnosť uchádzačov s priemernou mierou uznávania potreby medzinárodnej ochrany na úrovni minimálne 75 %."

Európska komisia tiež navrhla prijať nariadenie s cieľom zostaviť spoločný európsky zoznam bezpečných krajín pôvodu. Takýto európsky zoznam by umožnil rýchlejšie posúdiť jednotlivé žiadosti o azyl od uchádzačov pochádzajúcich z krajín, ktoré sa považujú za bezpečné v celej EÚ a ich rýchlejší návrat, ak sa individuálnym posúdením žiadostí nepotvrdí právo na azyl. Komisia navrhla pridať Albánsko, Bosnu a Hercegovinu, Bývalú juhoslovanskú republiku Macedónsko, Kosovo, Čiernu Horu, Srbsko a Turecko do európskeho zoznamu bezpečných krajín pôvodu.

Čo sa týka zabezpečenia a podpory bezpečných a legálnych migračných trás, Komisia navrhla pracovať na týchto opatreniach:


Štruktúrovaný systém presídľovania:  Tento návrh zavedie horizontálny mechanizmus so spoločnými pravidlami EÚ pre prijímanie a distribúciu presídlených osôb, pravidlami týkajúcimi sa postavenia, ktoré treba priznať presídleným osobám, finančnej podpory a opatrení na zabránenie sekundárnemu pohybu.

Reforma smernice EÚ o modrej karte: Posilnenie úlohy karty ako celoeurópskeho systému, a to cestou harmonizovanejšieho prístupu, ktorý okrem iného spružní podmienky prijímania, zdokonalí postupy prijímania a posilní práva vysokokvalifikovaných štátnych príslušníkov tretích krajín.

Opatrenia zamerané na prilákanie a podporu inovatívnych podnikateľov, ktorí môžu podporiť hospodársky rast a tvorbu pracovných miest.

REFIT hodnotenie existujúcich pravidiel legálnej migrácie s cieľom zjednotiť a zjednodušiť súčasné pravidlá týkajúce sa bývania, práce alebo štúdia rôznych kategórií štátnych príslušníkov tretích krajín v EÚ.

Pokračovanie úzkej spolupráce s tretími krajinami v rámci existujúceho politického dialógu a operačnej spolupráce, ktoré sú súčasťou globálneho prístupu k migrácii a mobilite (GPMM), s cieľom zabezpečiť účinnejšie riadenie migračných tokov.
 

Dátum zverejnenia analýzy: 10.04.2016
success
error