DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

V Európskej komisii, v Európskej únii na západe panuje pocit, že v oblasti migračnej krízy sme my ako Slováci mali ignorovať 80% slovenských občanov, ktorí povedali, že nechceme kvóty. 80-70% sa podľa štatistík uvádza, že nechcú kvóty.

Blaha vs. Klus vs. Paška o azylovej reforme - 11.04.2016
Pravda

V utorok 22. septembra 2015 schválila Rada ministrov EÚ povinný mechanizmus prerozdeľovania pre členské krajiny EÚ. Slovensko by podľa nich malo prijať 2300 migrantov. Za hlasovali všetky krajiny s výnimkou Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rumunska. Ohľadom migračnej krízy prebehlo na Slovensku niekoľko prieskumov verejnej mienky. Podľa prieskumu agentúry Polis až 70 % Slovákov odpovedalo záporne na otázku, či sú za to, aby Slovensko prijalo utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky na základe kvót, ktoré navrhuje Európska únia. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Prieskum verejnej mienky agentúry Polis bol vykonaný na vzorke 1469 repondentov starších ako 18 rokov. "Respondenti odpovedali na otázku: "Ste za to, aby Slovensko prijalo utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky na základe kvót, ktoré navrhuje Európska únia?". "Nie" povedalo 70,1 percenta opýtaných, z nich 33,8 percenta uviedlo "rozhodne nie" a 36,3 percenta "skôr nie, ako áno".

Ďalší prieskum, ktorý potvrdzuje Blahove slová sprostredkovala Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne:"až 81,9 percenta respondentov označilo za nesprávne, aby EÚ prikazovala členským štátom povinné utečenecké kvóty...tri štvrtiny oslovených vyslovili obavy z nárastu kriminality po prípadnom príchode utečencov...až 76,5 percenta všetkých respondentov sa obáva toho, že utečenci nie sú schopní rešpektovať slovenské tradície a normy."

Trochu iné výsledky priniesol prieskum agentúry 2muse. ktorý uverejnil DenníkN:

"Agentúra 2muse pre Iniciatívu výzva k ľudskosti pro bono vykonala prieskum verejnej mienky o postojoch verejnosti voči utečencom. Na otázku „Súhlasíte, aby Slovensko prijalo utečencov a mohlo sa tak stať ich novou domovskou krajinou?” zaznelo presvedčené „nie” od 56 % populácie, zvyšok s prijatím súhlasí (18 %) alebo sa nevie vyjadriť (26 %).


Dátum zverejnenia analýzy: 10.04.2016
success
error