Ale v prípade Ukrajincov zrazu veľké referendá, veľké petície proti tomu, aby východoeurópčania prúdili do Holandska, čo ani nebolo predmetom asociačnej dohody (...)
Aj keď referendum oficiálne bolo o schválení asociačnej dohody, v diskusii o ňom sa skutočne objavovali argumenty o "prívale Ukrajincov" do EÚ, čo bolo využité na mobilizáciu voličov. Asociačná dohoda skutočne nie je o slobodnom vstupe Ukrajincov do EÚ. V dohode sa jednotlivé strany zaviazali k tomu, že si zachovajú dnes platné bilaterálne zmluvy a že sa budú snažiť, aby vízová povinnosť mohla byť odstránená pri dodržovaní istých pravidiel zo stranu Ukrajiny. Uskutočnila sa však len jedna veľká petícia, ktorá viedla k jednému referendu, neuskutočnilo sa ich viacero. Preto celkovo hodnotíme tento výrok ako zavádzajúci.
Zmena zákona o referende, ktorá platí od júla 2015 umožňuje holandským občanom inicializovať nezáväzné referendum o kontroverzných otázkach, v prípade, že na podporu referenda sa im podarí pozbierať aspoň 300 000 podpisov. Tento zjednodušený proces vytvorenia referenda využili holandskí euroskeptici k inicializovaniu referenda o prijatí asociačnej dohody. Koncom septembra 2015 oznámili, že ich petíciu o vyhlásení referenda podporuje už viac ako 400 000 ľudí. Propagácia referenda zo strany iniciátorov bola vedená v duchu proti dohody ("Tegen het associatieverdrag met Oekraine"), a bola aj zavádzajúca. Výskumov verejnej mienky už v marci ukázali, že mnohí, ktorí plánovali hlasovať za neprijatie dohody, vnímali asociačnú dohodu ako nejaký prvý krok k členstve Ukrainy v EÚ, čo by potom viedlo aj k otvorerenému trhu s prácou. Dá sa preto povedať, že aj keď referendum oficiálne nebol Ukrajincoch, ktorí pricestujú do Holandske, kampaň v mnohých mohol vyvolať tento pocit.
Požadované kvórum pre nezáväzné referendá je 30 %-ná účasť. Účasť v referende o asociačnej dohode bola 32,2%, preto výsledok je platný, ale nezáväzný. Proti prijatiu asociačnej dohody hlasovalo 62 % zúčastnených, za 38 %. Podľa serveru Bloomberg bolo hlavním dôvodom takého výsledku narušenie vzťahov medzi Holandskom a EÚ, pričom asociačná dohoda s Ukrajinou mala slúžiť iba ako zámienka.
Asociačná dohoda (.pdf) síce nepíše nič o "prúdení východoeurópčanov do Holandska" avšak články 18 a 19 (Asociačnej dohody (.pdf), s. 9) sú venované uľahčeniu mobiliy pracovníkov a iných osôb do členských štátov EÚ, a teda aj do Holandska. Článok 18 bod 1 uvádza: " the existing facilities of access to employment for Ukrainian workers accorded by Member States under bilateral agreements should be preserved and, if possible, improved;" (Asociačná dohoda (.pdf), s. 9)to znamená, že sa majú zachovať, a ak je možné, tak vylepšiť možnosti Ukrajincov získať zamestnanie na základe bilaterálnych zmlúv s členskými štátmi. V článku 19 sa strany zaviažu k presadeniu Dohody medzi Európskou komisiou a Ukrajinou o readmisii z 18. júna 2007 a k zlepšeniu mobility obyvateľov. Ďalej avizujú, že budú k odstráneniu vízovej povinnosti, ale len v prípade, ak budú dodržané podmienky predstavené na summite EÚ-Ukrajina v 2010.