DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

(...) a to (solidarita s Európskou úniou v otázke utečencov, pozn.) chceme veľmi jasne ukázať aj tým, ako finančne pomáhame, ako využívame humanitárne transfery, ako pomáhame Grécku alebo krajinám na Balkáne, či už materiálne alebo personálne...

Blaha vs. Klus vs. Paška o azylovej reforme - 11.04.2016
Pravda

Téme sme sa venovali už viackrát, napríklad 10. januára 2016, keď premiér Fico hovoril o alokácii peňazí na boj proti negatívnym dôsledkom krízy. K humanitárnym transferom skutočne dochádza a taktiež bola zo strany Slovenska ponúknutá aj poskytnutá finančná a personálna pomoc. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu, presídľovanie utečencov, "humanitárny transfer utečencov cez územie SR sa realizuje na základe trojstrannej dohody medzi vládou Slovenskej republiky, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM)."

V rámci humanitárneho transferu na základe tejto dohody sú utečenci pol roka umiestnení v azylovom zariadení v Humennom, kde sa pripravujú na presídlenie do cieľových krajín. Slovensko im poskytne ubytovanie, stravu a základné hygienické potreby, všetky ďalšie výdavky hradia partneri dohody. Výber krajín, odkiaľ chránené osoby prichádzajú, je v kompetencii UNHCR a ich cieľová krajina je určená ešte pre ich príchodom. Naraz na území Slovenska môže byť najviac 250 utečencov. Táto forma pomoci je väčšinou ponúknutá matkám s deťmi v konfliktných zónach. Humanitárne transfery prebiehajú na území Slovenska od roku 2009.


V posledných mesiacoch išlo hlavne o desiatky utečencov z Eritrey. Ministerstvo vnútra SR informuje aj o cieľovej krajine, do ktorej sa 250 utečencov od 7. októbra 2015 do konca roka 2017 nakoniec presťahuje. Malo by sa jednať o USA alebo Kanadu.

V septembri 2015 ponúkol Fico pomoc Angele Merkelovej, keď jej navrhol, že agentúre Frontex dáme 20 miliónov eur. Malo sa jednať o humanitárnu, finančnú a technickú pomoc. 
Taktiež boli vyslané jednotky napríklad na maďarsko-srbskú hranicu či do Slovinska. Grécku bola taktiež ponúknutá personálna pomoc v marci tohto roka.

Návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2016-2018 uvádza, že "návrh rozpočtu verejnej správy v porovnaní s minuloročným rozpočtom obsahuje dve nové rezervy, a to rezervu na významné investície a rezervu na výdavky súvisiace s riešením migračnej krízy." (.pdf, s. 3). Objem rezervy na výdavky súvisiace s riešením migračnej krízy je stanovený na 20 miliónov eur (.pdf, s. 131).

Dátum zverejnenia analýzy: 10.04.2016
success
error