(...) naši sociológovia nás upozorňujú na to, že z hľadiska populácie, keď prídu do dôchodku tie silné ročníky, Husákove deti, tak vtedy bude problém zabezpečiť saturáciu sociálneho systému.
Na základe dostupných informácií hodnotíme výrok ako pravdivý. Podobné výroky sme overovali už v minulosti. V roku 2012 pracovalo na jedného dôchodcu šesť aktívnych ľudí. V roku 2060 bude na jedného dôchodcu pripadať jeden a pol aktívneho človeka. Spochybnená bola aj udržateľnosť dôchodkového systému či úrovne života dôchodcov.
Podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky (.pdf, str. 26): "Demografická kríza bude vrcholiť okolo roku 2055, keď pomer medzi populáciou vo veku 65+ a produktívnou populáciou (15 - 64) bude najhorší. Zjednodušene povedané, kým v súčasnosti sa musí „starať“ šesť občanov v produktívnom veku o jedného v poproduktívnom veku, v roku 2060 na jedného dôchodcu bude pripadať iba jeden a pol pracujúceho." Analýza tiež konštatuje, že "priebežne financovaný dôchodkový systém bude mať v budúcnosti vážne problémy s finančnou udržateľnosťou najmä v dôsledku očakávaného nepriaznivého demografického vývoja."
Podobne varuje aj analýza (.ppt) Prognostického ústavu SAV o ktorej informoval napríklad denník Pravda.
Na problém udržateľnosti systému upozorňovali viacerí politici. V januári 2016 minister práce J. Richter spochybnil dlhodobú možnosť fungovania štátnych dôchodkov, keď reagoval na prognózy zvyšovania počtu dôchodcov na Slovensku a ich rapídny nárast do roku 2060: „Som presvedčený, že o 20 rokov bude nevyhnutné, aby si každý jeden človek hľadal popri štátnej penzii aj dobrovoľné pripoistenie. Napríklad životnú poistku".
Podobne sa vyjadril aj poslanec Mihál: "Takto o dvadsať rokov budú tie procesy (demografickej krízy, pozn.) bežať. Dnešní 40-roční, teda tzv. Husákove deti, ktorých je okolo 90-tisíc v jednom ročníku, nahradia súčasných dôchodcov, ktorých je okolo 70-tisíc a na ich dôchodky bude pracovať súčasná mládež a deti, ktorých je v jednom ročníku 50 až 60-tisíc,"povedal Jozef Mihál už v roku 2015.
Výraz Husákove deti referuje ku nárastu v pôrodnosti alebo babyboomu v sedemdesiatych rokoch. Podľa článku denníka Pravda na Slovensku bola najvyššia úhrnná plodnosť v roku 1975 (2,6 dieťaťa na ženu), ale zvýšená plodnosť trvala až do konca sedemdesiatych rokov.