DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ľuboš Blaha

SMER-SD

Labour Party zase opačne. Jeremy Corbyn, ako vyhranený ľavičiar, považuje Európsku úniu za neoliberálnu.

Blaha vs. Klus vs. Paška o azylovej reforme - 11.04.2016
Zavádzajúce

Corbyna možno označiť za ľavicového politika, a v minulosti kritizoval EÚ, no nikdy ju priamo nenazval neoliberálnou. Takto jeho zmýšľanie zhodnotili len niekoľkí politickí komentátori, nedá sa však z tohto odvodiť jeho postoj. V súčasnej debate o Brexite je Corbyn zástancom zotrvania v EÚ. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Jeremy Corbyn bol zvolený za predsedu Labouristickej strany v septembri 2015. Na politickej scéne je od roku 1983, keď bol zvolený do parlamentu. Analytici a komentátori ho jednoznačne považujú za ľavičiara, je euroskeptik už od začiatku svojej politickej kariéry. Preto tento výrok hodnotíme ako pravdivý.

Corbyn už dlhodobo kritizuje Európsku úniu, v 1993 sa vyjadril aj v neprospech Maastrichtskej zmluvy: "(the Treaty) takes away from national parliaments the power to set economic policy and hands it over to an unelected set of bankers who will impose the economic policies of price stability, deflation and high unemployment throughout the European Community". Hlasoval aj proti Lisabonskej zmluve v 2008. Vyše tridsať rokov bol v parlamente, kde, podľa The Guardian, najviac času strávil s kampaňmi proti vojne, proti finančným iniciatívam, alebo s podporou mierových akcií. 

Niektorí kritici ho popisujú ako staromódneho elitistu-ľavičiara s vyhranenými názormi na EÚ a jeho úspech a popularitu prirovnajú k úspechu populistických politických strán, ako je Syriza v Grécku, alebo Podemos v Španielsku. Píšu o ňom, že je presvedčený, že jedine ľavica sa stará o ľudské práva, spravodlivosť a mier. Vyčíta sa mu aj, že "je euroskeptik a Brusel vidí ako domov neoliberalizmu a ochrancu Veľkého Kapitálu".

Po jeho zvolení za predsedu strany je už opatrnejší s kritikou únie a s názorom na vystúpenie Británie z EÚ (Brexit). Hovorí, že nepodporí kampaň za vystúpenie, ale chce zmeniť fungovanie únie: " We are having discussions to sort this question out. Basically, on the question of Europe, I want to see a social Europe, a cohesive Europe, a coherent Europe, not a free market Europe."

Jeho ľavicové cítenie sa šírilo aj zo slávnostnej reči, korú predniesol na konferencii Labouristickej strany v septembri 2015.
"Let’s build that kinder, more caring world.
Since the dawn of history in virtually every human society there are some people who are given a great deal and many more people who are given little or nothing.
Some people have property and power, class and capital, status and clout which are denied to the many.
(...)
These days this attitude is justified by economic theory.
The many with little or nothing are told they live in a global economy whose terms cannot be changed.
They must accept the place assigned to them by competitive markets.
By the way, isn’t it curious that globalisation always means low wages for poor people, but is used to justify massive payments to top chief executives."


Dátum zverejnenia analýzy: 10.04.2016
success
error