DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimír Crmoman

Robili sme niekoľko aktivít (Iniciatíva slovenských učiteľov, pozn.). Napríklad spomeniem učiteľskú kvapku krvi, kde učitelia išli darovať krv, aby poukázali na to, že zdravotný stav školstva nie je v poriadku(...) učiteľský štrajk, ktorý trval 6 týždňov. Vláda Roberta Fica nám odkázala, že do 5. marca pre nás nemôže nič urobiť (...)

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) zorganizovala viacero aktivít, kde sa snažila poukázať na stav slovenského školstva. V novembri 2015 sa napríklad konal Zraz dlhých nosov. Následne sa konala učiteľská kvapka krvi, taktiež v novembri a v decembri sa konal Babysitting day. Štrajková pohotovosť bola zahájená 11. januára 2016 a prerušená bola 15. februára. Zasahovala tak do šiestich kalendárnych týždňov. Následne v štrajku pokračovali vysoké školy. Taktiež je pravdou, že predstavitelia vlády vyhlásili, že vzhľadom na blížiace sa voľby nevedia už na požiadavky učiteľov reagovať. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Premiér Fico sa k štrajku v januári vyjadril: „Moje dve vlády zvýšili platy učiteľom o takmer 50 percent, legislatívny proces je uzavretý a viac pre nich do piateho marca urobiť nemôžeme.“ Podobné vyhlásenie Fico zopakoval aj začiatkom februára.

Minister školstva Draxler uviedol, že pred voľbami vie Ministerstvo pripraviť legislatívne podklady, nie je však už možné prijať legislatívu. Taktiež prisľúbil, že v prípade ak bude ministrom aj po voľbách, bude novela pripravená do 100 dní.

Hlavnými požiadavkami učiteľov bolo podľa TASR:

"zvýšiť tarifné platy všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od tohto roka o 140 eur a o 90 eur od začiatku roka 2017. Zároveň požadujú, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorou by sa opäť zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií a zrušila ich sedemročná obmedzená platnosť. Chcú tiež, aby sa zvýšili rozpočty ministerstiev školstva a vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error