DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Anton Hrnko

SNS

Viete, ja som v 1994 odišiel z SNS a v 1998 z politiky kvôli tomu, že som sa nevedel stotožniť, ako sa vlastne politická služba národu mení na osobné prospechárstvo a rôzne korupčné aféry.

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda

Viaceré zdroje potvrdzujú, že Anton Hrnko v roku 1994 odišiel z SNS (spolu s ďalšími poslancami prejavil nesúhlas so smerovaním strany odchodom zo snemu, zvyšní delegáti potom rozhodli o vylúčení týchto poslancov zo strany), ďalej pôsobil v novozaloženej Nádorno-demokratickej strane a do roku 1997 v Demokratickej únii. Po konci svojho poslaneckého mandátu v roku 1998 odišiel z politiky, opätovne sa potom stal členom SNS v roku 2014. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

TASR píše: "Renomovaný historik a bývalý poslanec Anton Hrnko sa v septembri 2014 stal opäť členom SNS. Zakladajúci člen SNS rady národniarov opustil v roku 1994 pre svoj nesúhlas so smerovaním strany. K návratu do SNS ho presvedčili, ako sám uviedol, zmeny, ktoré sa v strane v ostatných dvoch rokoch udiali a opätovné smerovanie SNS k dôstojnej vlasteneckej politike."

Pravda informuje takto:"... na sneme v Žiline schvaľovali program strany. Na znak nesúhlasu Ľudovít Černák s časťou delegátov opustili rokovanie snemu.Zo 174 delegátov zostalo po odchode skupiny 135 delegátov, ktorí odvolali Černáka z funkcie predsedu strany, vylúčili ho zo strany spolu s podpredsedami Vladimírom Miškovským a Antonom Hrnkom. Snem zvolil za nového predsedu SNS Jána Slotu, ktorý povedal, že SNS vyšla zo snemu očistená."
Skupina okolo spomínaného Černáka potom vytvorila(.pdf,s. 204)  Národno-demokratickú stranu. Neskôr sa po zlúčení s Demokratickou úniou Slovenska premenovala na Demokratickú úniu. "Dezintegrační tendence uvnitř DU se nejvýrazněji projevily v roce 1997 odchodem dvou poslanců - Antona Hrnka a Rudolfa Filkuse," píše politológ Kopeček.

Pravda píše:
"Anton Hrnko je jedným zo zakladajúcich členov SNS, no roku 1994 z nej vystúpil. Svoje druhé volebné obdobie v parlamente (1994–1998) strávil v tričku Demokratickej únie. Roku 2014 sa vrátil do politiky, opäť vstúpil so Slovenskej národnej strany, stal sa jej podpredsedom a na kandidátnej listine SNS je na 4. mieste."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016
success
error