DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

(...) Kaliňák, a ten v decembri minulého roku a x-krát aj predtým, povedal, že je veľmi spokojný s prácou Petra Polláka (...)

Madaric vs. Danko vs. Sulík vs. Matovic - 21.03.2016
Pravda

Je pravdou, že minister vnútra Robert Kaliňák niekoľko krát pochvaľne hovoril o splnomocnencovi Pollákovi. V minulom roku išlo minimálne o vyjadrenia z júna a apríla. Vyjadrenie z decembra 2015 sme nezistili, no vzhľadom na to, že pochvalných vyjadrení sme zistili hneď niekoľko, výrok hodnotíme ako pravdivý.

SITA, 4. júna 2015

"Situácia s rómskou menšinou je na Slovensku s obdobím spred štyroch až piatich rokov neporovnateľná. Myslí si to minister vnútra Robert Kaliňák.

Za prvý úspech považuje opatrenia, pre ktoré sa stále darí znižovať kriminalitu a účinne proti nej bojovať."Klesla v mnohých oblastiach a to je podľa mňa dobrý výsledok," poznamenal. Úspech vidí tiež v zákone o hmotnej núdzi, ktorí Rómom prikazuje odpracovať si určité hodiny na to, aby dostali sociálnu dávku. Situácia sa vylepšuje, poznamenal.

Rómsku reformu však označil za jednu z vecí, kde dali príležitosť opozícii, aby sa ukázala, čo vie okrem kritizovania robiť. "Myslím si, že situácia sa zlepšuje." 

TASR, 8. apríla 2015: 

Na otázku, či sa mu s Pollákom spolupracuje dobre, Kaliňák po krátkom rozmýšľaní reagoval, že zatiaľ sa nemôže nejako sťažovať.

Ako poznamenal, niektoré opatrenia sa dostali do praxe veľmi rýchlo. Ako príklad uviedol rómskych zdravotných asistentov či nové materské školy, čím sa naštartuje začiatok vzdelávacieho procesu už v ich predškolskom veku. "S ďalšími vecami sa pracuje," avizoval Kaliňák.

Za pozitívne označil to, že sa na projekty, ktoré riešia problémy rómskej komunity, môžu počas siedmich rokov využiť väčšie zdroje, ako tomu bolo doteraz.

Kým v predchádzajúcom programovacom období bolo na tento účel určených z eurofondov 173 miliónov eur, v aktuálnom programovacom období v rokoch 2014 až 2020 je to 380 miliónov eur. "Najťažšie na reformách je ich financovanie, a to je asi to najpodstatnejšie, takže program sa nám bude plniť omnoho jednoduchšie, keď má svoje financovanie," poznamenal.

Podľa neho malo zásadný význam aj zavedenie odpracovania si sociálnych dávok a pochvaľoval si tiež zlepšenie bezpečnostnej situácie v niektorých lokalitách s rómskymi osadami. "Implementáciou ďalších projektov by sa to mohlo ešte zlepšiť," deklaroval Kaliňák. 

SITA, 20. júna 2013: 

"Minister vnútra Robert Kaliňák je s prácou splnomocnenca spokojný. „Úplne spokojný. Z pohľadu práce, ktorá sa vykonala, ako sme boli schopní zakotviť naše požiadavky v EÚ, tak tá práca bola mimoriadne hodnotná. Znamenala nárast prostriedkov približne v objeme sto miliónov eur,“ povedal Kaliňák."

SME, 19. september 2013:

"Druhá vláda Roberta Fica presunula úrad rómskeho splnomocnenca pod ministerstvo vnútra na čele s Robertom Kaliňákom zo Smeru. Kaliňákov rezort si naopak spoluprácu so splnomocnencom pochvaľuje.
"Podarilo sa nám spustiť niekoľko zaujímavých projektov, prvé zákony sú už v parlamente. Aj my, aj pán Pollák aj Obyčajní ľudia, za tých dvanásť mesiacov pochopili, že rómska reforma je ťažká téma a neponúka jednoduché riešenia. Na začiatku rómskej reformy sme povedali, že koncom volebného obdobia chceme vidieť reálne výsledky a my veríme, že sa tak aj stane,“ uviedol hovorca ministerstva vnútra Ivan Netík."

Dátum zverejnenia analýzy: 20.03.2016
success
error