DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

...veľmi dobre si pamätám, ako pred 4 rokmi bolo teda povedané, že NKÚ a ÚVO obsadí opozícia, no a NKÚ, to bola vyslovene fraška, kde Robert Fico sa tam hral s tým, že koľko hlasov dá, nedá, my sme dali Kamila Krnáča, my sme mali veľmi zdatného kandidáta, hneď v roku 2012, jednoducho nebol zvolený...

Madaric vs. Danko vs. Sulík vs. Matovic - 21.03.2016
Pravda

Robert Fico prisľúbil po voľbách, že NKÚ obsadí opozícia. Demagog.SK nehodnotí zdatnosť kandidáta opozície, Kamila Krnáča. Krnáča do funkcie navrhli predsedovia všetkých parlamentných opozičných strán SDKÚ-SD, KDH, Most-Híd, OĽaNO a SaS. V tajnej voľbe 26. júla 2012 získal podporu iba 53 zo 146 prítomných poslancov, 33 bolo proti, 51 sa zdržalo hlasovania, zvyšné hlasy boli neplatné. Jednou z podmienok vlády bolo, že sa na novom šéfovi NKÚ musí zhodnúť celá opozícia, čo sa však nestalo. Aj z tohto dôvodu nakoniec navrhovaný kandidát strany SaS nebol úspešný. Šéf NKÚ sa volil v NR SR takmer tri roky, predmetom diskusii medzi vládnou stranou SMER a opozičnými stranami bola napríklad otázka, či by mala byť voľba tajná alebo verejná. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

"Premiér Robert Fico prisľúbil opozícii post šéfa NKÚ po parlamentných voľbách v roku 2012. Podľa povolebnej dohody kandidáta navrhovala SaS, ktorá neuspela s Kamilom Krnáčom ani s Vladimírom Klimešom. Informovali o tom viaceré slovenské médiá" (eTrend).

Zároveň mal byť navrhovaný šéf podporený 10 hlasmi z vládnej strany SMER. Tak aspoň tvrdil v diskusiách jej predsatviteľ Kaliňák, no keďže bola voľba tajná nemohli sme overiť pravdivostnú hodnotu výroku.  

Dohodu medzi Ficom a opozíciou  o tom, že post predsedu NKÚ obsadí opozícia overoval Demagog.SK v júni 2013: "Pravdou je, že premiér Fico tento post prisľúbil opozícii. Jeho jedinou podmienkou bolo aby sa na mene kandidáta zhodla celá opozícia, tá sa však nedokázala zhodnúť s poslancom Matovičom a jeho hnutím OĽaNO. Ten najskôr presadzoval verejné výberové konanie s presne danými kritériami. O pár dní neskôr poslanci OĽaNO predložili novelu zákona o NKÚ, ktorá obsahovala úplne nový model voľby predsedu a podpredsedov NKÚ."

"Opakovane budeme zdôrazňovať, že táto pozícia patrí opozícii, ale opozícia nebola schopná doteraz predložiť spoločného kandidáta. Pokiaľ takéhoto spoločného kandidáta predloží, budeme voliť v parlamente. Ale to je vec parlamentu, to nie je vec vlády," povedal 22. októbra 2014 Robert Fico (DenníkN).

Jedným zo najspornejších  bodov rokovaní boli rozdielne názory medzi vládnou koalíciou a opozíciou v tom, či by mala byť voľba predsedu NKÚ tajná, alebo verejná (Pravda).

O voľbe predsedu NKÚ informoval aj Demagog.SK v apríli 2013:
"26. júla 2012 sa uskutočnila štvrtá schôdza Národnej rady, počas ktorej prebehla prvá voľba predsedu NKÚ vo volebnom období 2012-2016. Opoziční poslanci pri hlasovaní o tom, aby sa voľba uskutočnila tajným hlasovaním, väčšinou hlasovali proti návrhu. Jedine štyria poslanci hlasovali za návrh, konkrétne Eva Horváthová, Mikuláš Huba a Miroslav Kadúc z OĽaNO a Ján Hudacký z KDH.

Druhá voľba sa uskutočnila 18. septembra 2012 na siedmej schôdzi. Pri hlasovaní o tajnej voľbe hlasoval z opozičných poslancov za návrh len poslanec Miroslav Kadúc z OĽaNO.

Tretia voľba prebiehala 11. decembra 2012 počas 11. schôdze. V tomto prípade žiadny opozičný poslanec nehlasoval za tajnú voľbu.

Posledná štvrtá voľba sa uskutočnila 14. marca 2013 na 16. schôdzi, počas ktorej taktiež ani jeden opozičný poslanec nehlasoval za tajnú voľbu.  

Poslanci SMER-u pritom vo všetkých štyroch hlasovaniach ani raz nehlasovali proti návrhu."

Až po troch rokoch, na šiesty krát, sa podarilo v parlamente zvoliť šéfa NKÚ, Karola Mitríka napriek tomu, že väčšina opozície preferovala prokurátora Maroša Žilinku. Mitríka navrhol Pavol Frešo a zvolený bol v tajných voľbách. (WebnovinySME).

Dátum zverejnenia analýzy: 20.03.2016
success
error