DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

KDH malo nominovať šéfa ÚVO, to tiež nebolo. Nakoniec tam Robert Fico dal niekoho, koho on uznal za vhodného.

Madaric vs. Danko vs. Sulík vs. Matovic - 21.03.2016
Nepravda

Výrok referuje k obdobiu druhej Ficovej vlády. Post šéfa ÚVO mal pripadnúť opozícii, a tá sa dohodla, že ho obsadí KDH. Nakoniec však bol ich kandidát odmietnutý, nakoľko nedošlo k spolupráci so zamestnávateľskými zväzmi a ZMOS, tak ako požadoval SMER a bola sem dosadená kandidátka, ktorá vyhrala konkurz na Úrade vlády. Keďže kandidátka vyhrala konkurz a bola navrhnutá ako kandidátka ešte za predchádzajúcej Radičovej vlády, nie je pravdou, že Fico dal na post niekoho koho uznal za vhodného. Tento výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.


Výber nominanta na tento post prebiehal na prelome apríla a mája roku 2012, nakoniec bol zvolený až v júni. 3. mája 2012 SITA informovala, že predseda vlády požiadal opozíciu aby v spolupráci so zamestnávateľskými zväzmi a ZMOS vybrala kandidáta na post šéfa ÚVO. 

Podľa TASR "predseda KDH Ján Figeľ ešte v apríli toho roku uviedol, že sa snaží nájsť zhodu v opozícii na nomináciách do niektorých ústredných orgánov štátnej správy, medzi nimi aj na Úrad pre verejné obstarávanie. Nakoniec KDH po dohode opozície, no bez dohody so zamestnávateľskými zväzmi a Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) nominoval Petra Macha, ktorého nomináciu však premiér Robert Fico odmietol. Meno nového nominanta na post šéfa ÚVO malo byť vláde oznámené do 23.5.2012, ale až po dohode so zamestnávateľskými zväzmi a ZMOS-om. Fico sa vyjadril, že ak nedôjde k dohode, tak siahne po kandidátovi, ktorý vyhral súťaž Úradu vlády SR."

SME potvrdila, že pôvodne mala byť nominácia na tento post ponechaná opozícii, nakoniec však predseda vlády Robert Fico oznámil, že vyberá Zitu Táborskú, ktorá sa dostala do finále konkurzu na šéfa ÚVO, a nakoniec sa aj stala jeho šéfkou - dňa 28.06.2012. 


Zita Táborská bola navrhnutá na funkciu ešte predchádzajúcou vládou Ivety Radičovej. Keďže nedošlo k zhode opozície, prebehlo hlasovanie práve o Táborskej, ktorá bola legitímne zvolená. V tajnej voľbe jej odovzdalo hlas 87 zo 116 poslancov, proti bolo 11 zákonodarcov. 


Dátum zverejnenia analýzy: 20.03.2016
success
error