DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

(...) podpredseda (strany Most-Híd, pozn.), Zsolt Simon v týždenníku Týždeň vyslovene povedal - v žiadnom prípade nepôjdeme so Smerom.

Madaric vs. Danko vs. Sulík vs. Matovic - 21.03.2016
Pravda

Rozhovor so Zsoltom Simonom, ktorý uverejnil Týždeň 4. marca, vyjadruje jeho negatívny postoj voči koalícii so Smerom-SD. Simon bol v čase rozhovoru podpredsedom Most-Híd. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Po otázke redaktora na Zsolta Simona, či Most pôjde so Smerom, Simon reagoval nasledovne : "Ak by mal Smer spolupracovať s akoukoľvek stranou, musel by akceptovať jej program. A o tom nie som vôbec presvedčený. Smer sa nezmení." (.týždeň)

Simon ďalej hovorí o tom, že pôsobenie Smeru, ktorý "dotiahol krajinu v oblasti korupcie do krajnosti na každej úrovni", sa nedá zlúčiť s protikorupčným balíčkom zahrnutým v programe Most. Pre Smer by bolo prekážkou akceptovať body ich programu.

Na tému koalície zo Smerom Simon v rozhovore ďalej uviedol:

"Neviem si predstaviť, že si niekto sadne do vlády so Smerom a bude sa tváriť, že všetky jeho kauzy neexistujú. Neviem si predstaviť, že by pre koaličného partnera nepredstavovali problém.

Napriek tomuto rozhovoru sa obávam, že pôjdete do vlády so Smerom. Tak ešte raz, mám dať hlas Mostu?
Ja som presvedčený, že áno.

A čo s mojou obavou?
Tá obava sa nenaplní
."

15. marca 2016 bola uverejnená správa, kde sa Simon vyjadril o konci strany Most-Híd pokiaľ by vstúpila do vlády so Smerom, pretože to nie je v súlade so záujmami členov strany Most. "Simon sa vyjadril, že tak ako tvrdil pred voľbami, tak ani teraz nevie podporiť vládu Smeru, SNS, Mosta-Híd a trosiek Siete." (SITA)

Zsolt Simon bol podpredsedom strany Most-Híd, vzdal sa členstva v strane po tom, čo Republiková rada Mosta-Híd rozhodla o vstúpení do koalície so Smerom.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.03.2016
success
error