DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

...miesto toho si zobrali (Sieť a Most-Híd, pozn.) dopravu a životné prostredie, tam, kde je najviac eurofondov.

Madaric vs. Danko vs. Sulík vs. Matovic - 21.03.2016
Pravda

Najviac prostriedkov z európskych fondov v súčasnom plánovacom období 2014-2020 prerozdeľuje Ministerstvo dopravy, vo vedení ktorého bude nominant Siete. Rezort s druhým najvyšším objemom prostriedkov z eurofondov je Ministerstvo pôdohospodárstva, na ktorého čele bude stáť nominant SNS a na treťom mieste sa nachádza Ministerstvo životného prostredia, ktoré obsadí Most-Híd. Spomínané rezorty sú tak skutočne medzi tými, kam smeruje najviac financií z EÚ, výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Slovensko môže v rokoch 2014-2020 čerpať z európskych fondov (Kohézny fond a štrukturálne fondy, Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka a Európsky námorný a rybársky fond) prostriedky dokopy vo výške 15,3 mld. eur.  

Najväčšia časť týchto prostriedkov má byť prerozdelená v rámci operačného programu Integrovaná infraštruktúra, ktorého riadiaci orgán je Ministerstvo dopravy. Jedná sa celkovo o 3,967 mld. eur.

Operačný program (OP) s druhou najvyššou alokáciou zdrojov je OP Kvalita životného prostredia. Riadiacim orgánom tohto operačného programu je Ministerstvo životného prostredia a výška alokácie je 3,157 mld. eur (.pdf, s.65).

Ministerstvo pôdohospodárstva však v rámci európskych fondov disponuje dokopy prostriedkami až vo výške 3,316 mld. eur. Ministerstvo je riadiacim orgánom pre Integrovaný regionálny OP, Program rozvoja vidieka i pre Rybné hospodárstvo.

Na čele Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja bude nominant strany Sieť. Nominanti strany Most-Híd budú riadiť Ministerstvo životného prostredia a Ministerstvo spravodlivosti. SNS bude okrem rezortu pôdohospodárstva riadiť aj Ministerstvo školstva a Ministerstvo obrany. 

Aktuality.sk ponúkajú prehľad rozdelenia eurofondov, ktorý zdieľal aj Igor Matovič. Toto rozdelenie tiež potvrdzuje, že na druhom mieste v množstve financií je Ministerstvo pôdohospodárstva.  Dátum zverejnenia analýzy: 20.03.2016
success
error