DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Sme najstaršia pravicová strana (v novozvolenom parlamente, pozn.)...

Povolebná situácia a zostavovanie koalície - 14.03.2016
Nepravda

SNS, ktorá sa definuje ako stredopravá bola založená už v marci 1990. SaS vznikla v roku 2009 rovnako ako strana Most-Híd. SaS však bola založená už vo februári a Most-Híd v júni (.pdf). Ďalšie pravicové strany ktoré uspeli v posledných voľbách boli založené až v neskorších rokoch. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.


Strana Sieť bola založená v júni 2014. Matovič oznámil úmysel založiť stranu ku konca roka 2010 a strana OĽaNO zaregistrovaná bola v novembri 2011. Daniel Lipšic začal so zakladaním strany (Nová väčšina, neskôr NOVA) až v septembri 2012.

Ak by sme medzi pravicové strany zaradili aj stranu Sme rodina Borisa Kollára, toto hnutie bolo zapísané v Registri politických strán a politických hnutí od októbra 2011 pod názvom Strana občanov Slovenska. Strana začala od 1. decembra 2015 používať nový názov.

SNS, ktorá sa hlási k dedičstvu pôvodnej Slovenskej národnej strany z roku 1871 bola v modernej podobe obnovená v marci 1990. V minulosti bola vo vláde, ktorá je niekedy vnímaná ako ľavicová so Smerom a HZDS. Súčasný predseda Andrej Danko seba aj stranu označil za majúcu pravicové prvky a politiky, a taktiež na tému tvorby novej vlády uviedol, že "Ľavica a pravica neexistuje." Podľa vlastnej definície:

"Slovenská národná strana (SNS) je národne orientovanou, konzervatívnou, stredo-pravou stranou opierajúcou sa o európsko-kresťanský hodnotový systém, s tromi programovými piliermi – národným, kresťanským a sociálnym. SNS nadväzuje na cyrilo-metodskú, štúrovskú a memorandovskú štátotvornú tradíciu a líniu štátno-právnych úkonov vedúcich k zvrchovanosti slovenského národa a suverenite Slovenskej republiky."

Definície toho, čo je v politike ľavica a pravica sa od seba značne líšia, a viacerí autori sú názoru, že v dnešných politických systémoch nemá toto delenie význam. Národniarske strany ako SNS sú v tradičných definíciách vnímané ako pravicové, podobne ako konzervatívne strany, postavenie strany na pravo-ľavej osi však možno hodnotiť vo viacerých dimenziách, konkrétne na základe postavenia k úlohe štátu, dôležitosti osobných slobôd či rovných príležitostí pre občanov alebo aj vlastného zaradenia sa. Záleží tiež na geografických, kultúrnych a iných faktoroch, iné definície ľavice a pravice sú napríklad používané pre Západnú Európu a iné pre USA.

Dátumy registrácie politických strán a hnutí možno nájsť v registry MV SR.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.03.2016
success
error