DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

Teraz pán minister aj pred troma týždňami, sme mali parlamentné zasadnutie sa pochválil s tým, že e-health už ide. No napríklad v Dôvere to funguje tak, že vy keď ste pacient Dôvery, idete k lekárovi, dostanete to normálne SMS-kou, že aké lieky náhradné máte zadarmo, poprípade dostanete aj oznam, že na vaše meno bolo vypísaný nejaký liek.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 03.03.2016
Pravda

Na stránke Ministerstva môžeme nájsť informáciu o tom, že projekt eHealth už bol opäť spustený.Pacient Dôvery má k dispozícii online systém s informáciou o tom,  aku zdravotnú starostlivosť mu lekári poskytli, ako a koľko môže ušetriť na predpísaných liekoch. Nie všetky informácie, ktoré spomína Bugár, sú skutočné dostupné prostreníctvom SMS, ale pacient si ich môže pozrieť prostredníctvom aplikácie na mobilnom telefóne. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

E-Health je označenie pre elektronické zdravotníctvo.  Jeho poslaním je prostredníctvom informačných a komunikačných technológií podporiť naplnenie poslania zdravotníctva, najmä prispieť k zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti a tým aj k zvyšovaniu kvality života občanov. Pred troma týždňami sa konalo 61. schôdza NR SR, kde sa o eHealte diskutovalo, podrobnejšie vyjadrenie nájdeme na stránke Ministerstva zdravotníctva SR, kde sa hovorí o spustení projektu eHealth do praxe. Podarilo sa nám vyriešiť dezolátny stav projektu, v ktorom zanechala eHealth predchádzajúca vláda. Vďaka prijatým opatreniam sme celý proces reštartovali, predovšetkým s prihliadnutím na potreby a ochranu pacientov.

Poistenec v Dôvere má k dispozícii online elektronickú zdravotnú kartu s informáciami, akú zdravotnú starostlivosť im poskytli lekári, informáciu, koľko môžu ušetriť na liekoch, prehľad, kto a v akom období za nich platil odvody, a iné. Všetky úkony je prakticky možné vidieť aj v online systéme. (Dôvera) Bugár spomína, že tieto informácie pacient môže dostať SMS-kou, čo nie je správne. Jediné upozornenia, ktoré podľa poisťovne Dôvera môže dostať pacient SMS-kou sú nasledovné: Elektronická pobočka (...) Zároveň eviduje plánované hospitalizácie v nemocnici a včas vás na ne upozorní SMS správou alebo e-mailom. V mobilnom telefóne však môže mať pacient stiahnutú príslušnú aplikáciu, ktorá mu umožní všetky informácie prezerať cez telefón.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error