DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Uvedomme si že v minulosti sa všetky ziskové časti sprivatizovali a všetky nákladné časti zostali štátu.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 03.03.2016
Neoveriteľné

Je pravdou, že nemocnice patriace pod správu ministerstva zdravotníctva sú v súčasnosti stratové - vykazujú dlh vo výške 130 mil eur, pričom sieť súkromných nemocníc patriacich spoločnosti Penta sú naopak, v zisku. Nie je však pravdou, že by boli sprivatizované len nemocnice, ktoré vykazovali zisk. Penta kúpila aj nemocnice v strate v roku 2015. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.


Stredoeurópska spoločnosť Penta investments vstúpila do slovenského zdravotníctva za vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2002, nadobudnutím podielu v súkromnej zdravotnej poisťovni Dôvera. V roku 2015 sa spoločnosť Penta stala jej jediným akcionárom, pričom v súčasnosti je  i vlastníkom 14 nemocníc, viacerých polikliník i lekární na Slovensku.

Ako sa ďalej píše v článku Denníka N z marca 2015, “investičná skupina Penta získala do svojej siete nemocníc Svet zdravia ďalšie dve zariadenia – v Galante a v Dunajskej Strede. Svet zdravia rozhodnutie župných poslancov víta. Hneď po prevzatí chcú riešiť dlhy nemocníc i zlý technický stav budov a prístrojov” (Denník N). To znamená, že Penta privatizovala aj nemocnice, ktoré boli stratové.


Čo sa týka ziskovosti jednotlivých zdravotných poisťovní na Slovensku, výsledky hospodárenia za rok 2015 ešte neboli k dispozícií, v roku 2014 dosiahla najväčší podiel na zisku štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa so ziskom 12, 08 milióna eur, na druhom mieste sa umiestnila poisťovňa Dôvera s 9,65 mil. eur a posťovňa Union skončila so ziskom 2,5 mil. eur. Všeobecná zdravotná poisťovňa predpokladá za rok 2015 zisk približujúci sa 5 miliónom eur.


Štátne nemocnice na Slovensku nachádzajú v obrovských v dlhoch. Ide o dlh voči distribútorom zdravotníckych pomôcok, ktorý sa momentálne pohybuje vo výške 130 miliónov eur. Celkový dlh štátnych nemocníc je 132,8 milióna eur, z toho 108,7 milióna eur malo byť uhradených najneskôr 30. júna 2016.


14 súkromných nemocníc pod správou Penty sú na rozdiel od štátnych ziskové. Podľa dostupných údajov bol celkový zisk siete týchto nemocníc "Svet zdravia" za rok 2014 7,4 milióna eur.


Sieť 14  slovenských súkromných nemocníc nevyužíva nákup cez verejné obstarávanie ako je tomu u nemocníc patriacich štátu a nákup zdravotníckych pomôcok riešia sieťovo,  odlišne štátnych, ktoré si zaobstarávajú lieky samostatne. Predseda predstavenstva Sveta zdravia, Ľuboš Lopatka týmto argumentuje, prečo súkromné nemocnice nakupujú lieky lacnejšie ako tie štátne.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error