DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Smer cez svojho poslanca zmenil zákon, aby Penta mohla bez akéhokoľvek zdanenia vytiahnuť 450 miliónov eur zo zdravotníctva a poslať si to na Cyprus do schránkovej firmy.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 03.03.2016
Nepravda

Podobný výrok overoval Demagog.sk už 26. februára 2016, kde ho povedal Igor Matovič v SRo. Zdravotná poisťovňa Dôvera vytvorila pri zlúčení s poisťovňou Apollo v roku 2009 účtovnými operáciami vankúš vo výške 413 mil. eur, ktoré vedú v účtovníctve ako záväzok voči akcionárom. Túto sumu si majitelia Dôvery (finančná skupina Penta a cyperská firma Prefto Holding Limited) môžu vyplatiť bez zdanenia, na základe zákona z roku 2005. Denník SME uvádza, že štát zatiaľ nevytvoril opatrenie, na základe ktorého by poisťovňa dane musela zaplatiť. Polovička tejto sumy putovala na Cyprus firme Prefto. Vyplatenie tohto zisku financovala Dôvera 123 miliónmi z poistného a 267 miliónmi z bankového úveru. Na Cyprus teda smerovalo len niečo vyše 200 miliónov. Smer navyše nezmenil zákon, ktorý by to umožnil - tento zákon bol schválený ešte za Dzurindovej vlády. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.


Zdravotná poisťovňa Dôvera v roku 2009 pri zlúčení s konkurenčnou poisťovňou Apollo použila účtovnú operáciu, pri ktorej pred predajom bol znalecký posudok o 470 miliónov nižší ako bola znalcom ocenená hodnota poisťovne po predaji z dôvodu ohodnotenia poistného kmeňa. Z tejto sumy spojená poisťovňa Dôvera zobrala 413 miliónov a v účtovníctve ich začala viesť ako záväzok voči akcionárom.


Z týchto 413 miliónov majitelia Dôvery neplatia dane, dovoľuje im to vtedy platný zákon. Ustanovenie § 61, (5) g), na základe ktorého mohla vtedy Dôvera previesť bezodplatne najcennejšie aktívum poisťovne, teda poistný kmeň, bolo schválené v roku 2005 za vlády Mikuláša Dzurindu.


Zo zákona č. 581/2004 Z. z. o zdravotných poisťovniach, dohľade nad zdravotnou starostlivosťou a o zmene a doplnení niektorých zákonov platný účinný od 1.9.2005 do 31. 1. 2005.


„§ 61 Prevod poistného kmeňa

(5) V návrhu postupu podľa odsekov 3 a 4 zdravotná poisťovňa

g) uvedie výšku odplaty za prevod poistného kmeňa alebo určenie, že prevod poistného kmeňa je bezodplatný.”


Štát dosiaľ nevytvoril opatrenie, na základe ktorého by poisťovňa dane musela zaplatiť.


Sme.sk:

„Štát o tejto rezerve Dôvery vedel. Finančnú operáciu odobrili spätne aj daniari extra daňovou kontrolou. Tá vo februári tohto roka skončila výrokom, že všetko bolo legálne.

Štát zatiaľ nevytvoril opatrenie, na základe ktorého by poisťovňa dane musela zaplatiť.

Ministerstvo zdravotníctva neodpovedalo, prečo také opatrenie vláda nepripravila. Odkázalo na ministerstvo financií.”


Tieto peniaze si finančná skupina Penta a cyperská firma Prefto Holding Limited, ktorí sú majiteľmi pojisťovne Dôvera, postupne vyplácajú, keďže v roku 2014 bol záväzok voči akcionárom už len 35 miliónov eur. Takmer 200 miliónov tak odišlo na Cyprus firme Prefto. Na vyplatenie týchto peňazí išlo v rokoch 2009 až 2013 podľa Inštitútu finančnej politiky 123 miliónov z poistného, teda povinných odvodov a 267 miliónov išlo z čerpania bankového úveru a zadĺženia poisťovne.
Z denníka N:


„Urobili to tak, že pred spojením bol znalecký posudok o 470 miliónov eur nižší ako suma, ktorou spojenú poisťovňu ocenil znalec po spojení. Nešlo o to, že by spojená poisťovňa mala o toľko viac hotovosti či majetku, hodnota narástla na papieri. Z tejto sumy spojená poisťovňa Dôvera zobrala niečo vyše 400 miliónov a v účtovníctve to začali viesť ako záväzok voči akcionárom. Z tejto sumy majitelia Dôvery neplatia dane, dovoľuje im to zákon."


Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error