DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Na Slovensku presne za obdobie vlády Roberta Fica, to hovorí Eurostat, klesla najmenej (nezamestnanosť, pozn.). Zo všetkých okolitých krajín.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 03.03.2016
Nepravda

Nie je pravdou, že by nezamestnanosť na Slovensku klesala najmenej v rámci okolitých krajín (V4 a Rakúska). Ak by sme brali mesačné či štvrťročné údaje údaje a percentuálny rozdiel, platí, že vo V4 klesala na Slovensku nezamestnanosť najmenej, no v Rakúsku naopak nezamestnanosť rástla. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Ak by sme sa pozreli na štvrťročné čísla zistíme, že na Slovensku klesla nezamestnanosť z 13,7 na 10,8, čo je pokles o 2,9 p.b. respektíve 21 %. Podobne ak sa pozrieme na Českú republiku za rovnaké obdobie, pokles nezamestnanosti bol na úrovni 2,3 p.b. resp. 34 %.V prípade Maďarska hovoríme o poklese 5 p.b. 44 %.  V Rakúsku dokoca nezamestnanosť narástla o 1,1 p.b.

 
Pri výbere údajov (Eurostat) sme vybrali ako počiatočný mesiac apríl 2012, v ktorom sa vlády ujal Robert Fico a december 2015, posledný mesiac, kedy dostupné údaje pre všetkých päť krajín (V4 a Rakúsko). Na Matovičov výrok sa môžeme pozrieť z dvoch uhlov. Ak by hodnotení berieme pokles v percetnuálnych bodoch nie je pravodu, že by v ostatných krajinách klesala nezamestnanosť viac, menej to bolo v Českej republike, Rakúsku, a Poľsku.

Matovič však má na mysli pokles v %. Ak uvažujeme takto, nezamestnanosť v Maďarsku klesla o 46 percent, v Česku o 34 percent, v Poľsku o 29 percent, na Slovensku o 23 percent, no v Rakúsku dokonca nezamestnanosť narástla o 28 percent.
Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error