DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

U nás ani jeden jediný poslanec neodišiel od roku 2002. Všetci ostatní sa rozpadli.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 03.03.2016
Pravda

Podobnému výroku sme sa venovali už niekoľkokrát, naposledy to bolo 14. februára 2016. Žiadny poslanec z poslaneckého klubu Smeru od roku 2002, kedy sa strana po prvý krát objavuje medzi poslaneckými klubmi, neprestúpil do iného, ani sa po vzdaní mandátu nepresunul do inej strany. Z každej z ďalších súčasných parlamentných strán skutočne odišli viacerí poslanci. Pokiaľ teda pod rozpadnutím myslíme odchod poslancov z poslaneckého klubu, Robert Fico má pravdu.


I keď sa v tomto volebnom období poslanci Smeru Zmajkovičová, Paška a Jánoš vzdali svojich mandátov, stranu nevymenili. Ďalší poslanci sa vzdali mandátov pre nástup do inej funkcie. Jedná sa napríklad o poslankyne Tomanovú, ktorá bola vymenovaná za komisárku pre deti, a Vittekovú, ktorá je podpredsedníčkou Úradu na ochranu osobných údajov.

Na úrovni radových členov v minulosti odchody zaznamenané boli: príkladom sú Jozef Behýl či Bohumil Hanzel, ktorý bol dokonca vo vedení strany v čase jej začiatkov, a neskôr sa jeho meno objavilo v kauze údajných informácií o finančných operáciách v strane Smer-SD. Tieto odchody sa však neodohrali z poslaneckej pozície.

Z poslaneckých klubov OĽanO, SaS, KDH, Most, i SDKÚ odišli niekoľkí poslanci. Z KDH v roku 2012 odišli Daniel Lipšic a Jana Žitňanská, ktorí založili stranu Nová väčšina, a tiež Radoslava Procházka, ktorý založil občianske združenie Alfa a neskôr stranu SIEŤ. Zo strany SDKÚ-DS odišli v aktuálnom volebnom období Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý a Magdaléna Vášáryová ako aj ďalší členovia. Zo strany SAS odišla skupina okolo Jozefa Kollára a založila Liberálnu dohodu. 

Z hnutia OĽaNO odišiel Alojz Hlina. Zmenu zaznamenal aj poslanecký klub Most-Híd - odišiel z neho Andrej Hrnčiar, ktorý sa stal členom strany Sieť (Hrnčiar zároveň odišiel z parlamentu, nahradila ho Edita Pfundtner). K strane sa však pridala Lucia Žitňanská. Z OĽaNO ďalej odišli Mária Ritomská a Mikuláš Huba, z SDKÚ-DS to boli Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. 

8. októbra 2013 došlo k zániku poslaneckého klubu SaS, 19. novembra 2014 zanikol poslanecký klub SDKÚ-DS.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error