DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

V sobotu pán predseda Fico hovoril, že chce Grécko mimo Schengenu, a len necelé dva týždne predtým podpísal v Prahe deklaráciu predsedov vlád V4 (...).

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 03.03.2016
Pravda

Procházka správne upozorňuje na oficiálne stanovisko predsedov vlád V4 z 15. februára 2016 i na premiérovo vyjadrenie vo vzťahu ku Grécku v sobotňajšej diskusnej relácii. Zároveň však platí, že Fico svoje stanovisko o tom, že Grécko by malo opustiť Schengen, prezentoval už skôr. Výrok napriek tejto nepresnosti hodnotíme ako pravdivý, keďže správne uvádza termíny a obsah stanovísk, ktoré Fico prezentoval alebo sa na nich podieľal.

Deklarácia predsedov vlád V4 k migrácii z mimoriadneho summitu V4 v Prahe 15.2.2016 je dostupná napríklad na webovej stránke Vlády ČR alebo na stránke Vyšehradskej skupiny (v angličtine). Relevantná časť, ktorú Procházka v overovanej relácii aj citoval, znie: “Role Řecka v kontrole a řízení migrační toků v balkánském regionu zůstává i nadále zásadní. Předsedové vlád zemí Visegrádské skupiny oceňují úsilí řeckých orgánů v tomto ohledu a jsou připraveni poskytnout jim podporu.”

Robert Fico sa v diskusnej relácii 27.2.2016, ktorú overoval aj Demagog.SK, zhodol s Andrejom Dankom a Radoslavom Procházkom o nutnosti vystúpenia Grécka zo Schengenu. Fico však podobný postoj uviedol už skôr, napríklad aj tesne pred predmetným summitom v Prahe, kde poukázal na “zlyhanie” Grécka pri ochrane schengenských hraníc, a ešte skôr, napríklad pred summitom EÚ a Turecka, kde bol ešte konkrétnejší: “Ja verím, že prichádza čas, kedy bude Grécko vyradené zo Schengenu. Grécko jednoducho do Schengenu nepatrí, pretože nie je schopné ochrániť schengenské hranice." Fico sa teda o odchode Grécka zo Schengenu ako o možnom a želateľnom stave vyjadroval už pred sobotou, 27. februárom. 

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error