DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Je niekoľko ministrov stíhaných, teraz bol odsúdený primátor na päť rokov za trestný čin spojený s nejakými podvodmi.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 03.03.2016
Pravda

Exministri Marián Janušek a Igor Štefanov sú trestne stíhaní v súvislosti s kauzou nástenkového tendra. Bývalý prešovský primátor Benč bol odsúsedený na trest odňatia slobody. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Médiá 2. marca 2016 informovali o bývalom prešovskom primátorovi Milanovi Benčovi, ktorý bol Najvyšším súdom SR odsúdený na päťročný trest odňatia slobody za “subvenčný podvod v kauze prešovského priemyselného parku.” Viacerí bývalí ministri z prvej vlády Roberta Fica za SNS sú podľa mediálne známych informácií trestne stíhaní, najmä v súvislosti s kauzou nástenkového tendra. Menovite ide o Mariána Janušeka, exministra výstavby a regionálneho rozvoja, a jeho nástupcu Igora Štefanova.

Podľa tlačovej správy o prípade Milana Benča, “(Špecializovaný trestný súd) odsúdil a uznal vinným Benča už dva razy, a to vo februári 2013 a v novembri 2014. V oboch prípadoch ho odsúdil na päť rokov. Prvý rozsudok NS SR zrušil a opäť prípad musel riešiť ŠTS SR. Benč bol okrem subvenčného podvodu obžalovaný aj z trestného činu poškodzovania finančných záujmov európskych spoločenstiev.”

Vývoj kauzy nástenkového tendra prehľadne spracovala Nadácia Zastavme korupciu, ktorá sa tiež zmieňuje o vysokých trestoch hroziacich pre týchto dvoch exministrov. Ako však zmieňujú viacerí experti a komentátori dlhoročne sa venujúci korupcii, existuje viacero ďalších veľkých káuz (napr. mýtny tender, emisie), v ktorých trestné stíhanie najvyšších predstaviteľov zodpovedných za príslušný rezort neprebehlo alebo bolo zastavené.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error