DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Dokonca aj Transparency International, nie my, povedal, že Slovensko stúpa na rebríčku, pokiaľ ide o boj proti korupcii.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 03.03.2016
Zavádzajúce

Na základe výsledkov Transparency International ohľadne Indexu vnímanej korupcie (CPI) sa Slovensko za posledné roky posunulo o niekoľko bodov nahor. CPI Slovenska, ktoré bolo za rok 2015 na 51/100, je doposiaľ najvyššie za posledných 10 rokov. Fico však tvrdí, že hodnotenie Slovenska sa zlepšilo, pokiaľ ide o boj proti korupcii (nie vnímanie), a ten napríklad GRECO hodnotil naopak negatívne. Boju proti korupcii sa Transparency International Slovensko taktiež venovalo v osobitnom článku, kde kritizuje nedostatočné opatrenia v boji proti korupcii.Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

Corruption Perception Index (CPI), alebo Index vnímanej korupcie "sa vzťahuje na vnímanie stupňa korupcie práve podnikateľmi a analytikmi danej krajiny, pričom je hodnotený na škále od sto (vysoko čistý) do nula (vysoko korupčný)."



Vyššie uvedené dáta naznačujú, že od roku 2011 má CPI výhradne stúpajúcu tendenciu. Od úrovne v roku 2008 sa však odlišuje iba o jeden bod.

Podobný výrok týkajúci sa korupcie, avšak v súvislosti s hodnotením Skupinou štátov proti korupcii pri Rade Európy (GRECO), Demagog.SK overoval už v máji 2015 v súvislosti s odpočtom 2. vlády R. Fica, ktorý pri príležitosti troch rokov uverejnil Úrad vlády SR. 

Z poslednej správy GRECO z roku 2015 vyplýva, že "Slovenská republika uspokojivo realizovala alebo riešila uspokojivým spôsobom iba jedno zo šestnástich navrhovaných riešení zahrnutých v Štvrtom kole hodnotiacej správy (Fourth Round Evaluation Report). Zo zvyšných návrhov bolo desať realizovaných čiastočne a 5 návrhov nebolo realizovaných vôbec." (.pdf, s. 12). Ku konkrétnemu zlepšeniu či zhoršeniu v oblasti korupcie na Slovensku sa daná správa nevyjadrila.

Analytický článok TI Slovensko poradie za rok 2015 mierne upravil a spätne aplikoval aj na rok 2014, nejedná sa však o oficiálny rebríček a celkovo Slovensko má stúpajúce tendenciu aj pri upravenej metodológii. Rozhodnutie TIS bolo odôvodnené nasledovne:

"Oproti roku 2014 vypadlo z indexu 8 krajín, väčšina z nich z prvej päťdesiatky. Ide o malé karibské štáty ako Bahamy, Barbados či Dominica, ktoré v novom indexe nefigurujú kvôli nespoľahlivosti zdrojov dát pre prieskum. Tým pádom sme minuloročné poradie prepočítali na rovnakú bázu nanovo."


Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error