DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

V rokoch 2010-2012 vládou Ivety Radičovej v kolektívnom vyjednávaní nezvýšila plat ani o jeden cent (v školstve, pozn.). Nič dve veľké nuly boli vyrokované.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 02.03.2016
Zavádzajúce

Kolektívne vyjednávanie uskutočnené v roku 2010 a týkajúce sa roka 2011 skutočne skončilo bez vyjednania zvýšenia platov, no pri nasledujúcom vyjednávaní (pre rok 2012) už nedošlo úplne k vyjednaniu nulového zvýšenia, len bolo vyjednávanie o platových tarifách presunuté do ďalšieho roka a teda pod zodpovednosť novej vlády, ktorá mala vzísť z volieb. Navyše, vláda I. Radičovej nakoniec rozhodla o zvýšení platov v tomto roku, došlo k tomu aj napriek tomu, že to nebolo výsledkom kolektívneho vyjednávania. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci. 


Podobný výrok sme overovali 24. januára 2016. 

Kolektívne vyjednávanie o valorizácii platov pre zamestnancov vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme ako aj štátnych zamestnancov na rok 2011 (teda uskutočnené v roku 2010 za vlády Radičovej) nebolo úspešné. Zástupcovia odborov požadovali zvýšenie platov o 5 %. Vtedajší minister práce, sociálnych vecí a rodiny - Jozef Mihál povedal, že nie je možné platy zamestnancov zvýšiť, pretože na prvom mieste je konsolidácia verejných financií.

Stránka Ministerstva školstva informovala koncom roka 2011 nasledovne:
"Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo na svojej internetovej stránke nové stupnice platových taríf pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov a zvýšenie platových taríf v závislosti od dĺžky započítanej praxe účinné od 1. januára 2012. Urobilo tak v nadväznosti na účinnosť novely zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorú poslanci NR SR schválili 21. októbra 2011. Prináša zvýšenie platov pedagógov v priemere o 5,7 %, čo reálne znamená, v závislosti od platovej tarify a triedy, nárast približne o 9 až 60 eur mesačne." Toto navýšenie bolo teda uskutočnené vládou I. Radičovej.

Je pravdou, že kolektívne vyjednávanie za vlády I. Radičovej o platoch na rok 2012 nebolo úspešne ukončené a bolo presunuté na obdobie už novej vlády, informuje stránka Slovenského odborového zväzu verejnej správy a kultúry.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error