DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Mnohí hovoria, že sem prichádzajú tisícky bojovníkov islamského štátu.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 02.03.2016
Neoveriteľné

Podobný výrok sme overovali V politike 28. februára 2016. Vyskytli sa viaceré informácie o tom, že medzi prúdom utečencov smerujúcom do Európy sú aj teroristi, v Rakúsku napríklad vo februári tohto roka objavili medzi utečencami dvoch teroristov. Odborníci však nepredpokladajú, že by takto teroristi prichádzali vo väčšom merítku. Keďže však neexistujú presné údaje o ich počte, výrok hodnotíme ako neoveriteľný.


Informácie o nájdených teroristoch medzi utečencami v Rakúsku boli vydané vo februári tohto roka. 
"Dvaja muži zadržaní medzi utečencami 10. decembra minulého roka podľa všetkého mali zaútočiť v niektorej európskej krajine, píše portál lidovky.cz. Podľa časopisu Spiegel zrejme pôvodne patrili k bunke parížskych teroristov, ktorí 13. novembra zavraždili 130 ľudí. Dva podozriví — Alžírčan Fozi B. a Pakistanec Faysal A. sa chceli dostať do Európy spolu s dvoma parížskymi teroristami tretieho októbra medzi utečencami cez ostrov Leros s falošnými sýrskymi pasmi. Vtedy salzburskú dvojicu grécka polícia kvôli falošným pasom do krajiny nepustila. Na území Európskej únie tak Alžírčan a Pakistanec vstúpili až o niekoľko týždňov neskôr."

Celkovo však odborníci nepredpokladajú, že by členovia teroristických organizácií vo veľkom počte podstupovali tú istú cestu ako utečenci, píšu Hospodárske noviny.
"Mnohí prichádzajúci utečenci sa hlásia k sunnitskej vetve islamu a miestni salafisti tento fakt vnímajú ako živnú pôdu pre realizáciu svojich zámerov. Šéf nemeckej BfV však jednoznačne odmietol šíriace sa fámy, že extrémistická organizácia Islamský štát (IS) vysiela do Nemecka svoje teroristické komandá v prezlečení za utečencov.
Spresnil, že jeho úrad, ako aj Spolková spravodajská služba (BND) tieto podozrenia prešetrovali. Nepotvrdilo sa však, že by sa zakladali na pravde. Maassen vysvetlil, že cesta, na ktorú sa vydávajú utečenci, je pre "teroristov" príliš nebezpečná, keďže im počas nej hrozí smrť alebo dolapenie. Podľa bezpečnostných expertov je riziko, že by IS vysielal svojich militantov do Európy pod pláštikom migrantov, oveľa menšie, ako tvrdia niektorí politici."
Šéf boja proti terorizmu v Európskej únii Gilles de Kerchove tvrdí, že vylúčit to, že medzi utečencami sa nachádzajú aj teroristi sa nedá, no takýto scenár veľmi nehrozí. Žiadne informácie nehovoria o tom, či sa medzi utečencami nachádzajú aj teroristi a v akom počte. Ak by islamisti chceli útočiť v Európe, vedia to spraviť aj oveľa jednoduchšie, dodáva šéf boja proti terorizmu.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error