DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Gabčíkovo elektráreň je naspäť v rukách štátu, dostali sme matku SPP naspäť do rúk štátu, zastavili sme privatizáciu bratislavského letiska, Transpetrol je komplet celý v rukách štátu. Zabezpečili sme opčné právo v prípade Slovenských elektrární.

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 02.03.2016
Pravda

Robert Fico hovorí správne o vypovedaní zmluvy o prenájme Gabčíkova, opätovnom nadobudnutí 100 % vlastníctva v SPP a Transpetrole, zastavení plánovanej privatizácie bratislavského letiska i predkupnom práve štátu v Slovenských elektrárňach. Tento výrok tak hodnotíme ako pravdivý.

V roku 2006 došlo k odpredaju 66 percentného podielu v spoločnosti Slovenské elektrárne talianskej spoločnosti Enel. S podielom v Slovenských elektrárňach Enel získal do dlhodobého prenájmu aj elektráreň Gabčíkovo. Na konci roku 2014 vláda rozhodla o zrušení prenájmu Gabčíkova. Vodné dielo Gabčíkovo však bolo vždy v štátnom vlastníctve.

V júni 2014 sa po dvanástich rokoch od privatizácie dostala spoločnosť SPP opäť do štátneho vlastníctva. Zvyšný 49 % podiel spoločnosti dostal štát za prebratie asi 60 miliónového dlhu.

Vláda Mikuláša Dzurindu plánovala privatizáciu bratislavského letiska, ktoré však vláda Roberta Fica zastavila a letisko sa rozhodla rozvíjať vo vlastnej réžii.

Slovenská republika 26. marca 2009 odkúpila 49% balík akcií Transpetrolu od ruského koncernu Jukos a tak sa spoločnosť dostala späť do úplného vlastníctva štátu. Jukos získal akcie za vlády M. Dzurindu v roku 2002.

Vláda v decembri 2015 získala opciu na 17 % akcií v elektrárňach a zároveň aj predkupné právo na všetky akcie podniku.  

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error