DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

Samozrejme v Rakúsku máte na pultoch 80 percent domácich potravín v Nemecku 90 vo Švajčiarsku ešte viac, na Slovensku 40 %

Posledná predvolebná debata RTVS - OLaNO, Most-Híd, SNS, #Siet, SMER-SD - 02.03.2016
Pravda

Obsahovo rovnakému výroku sme sa už venovali tu. R. Procházka udáva pravdivé údaje týkajúce sa zastúpenia domácich produktov na Slovensku. Podobné informácie udávajú aj Slovenská potravinárska komora alebo Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Podľa prieskumu prieskumu renomovanej spoločnosti GfK Slovakia, ktorý bol realizovaný v čase od 18.marca 2015 do 2.apríla 2015 pre Potravinársku komoru Slovenska, sa v tomto období skutočne nachádzalo v slovenských reťazcoch 40% potravín slovenského pôvodu.
Podobné dáta vykazuje aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, podľa ktorej, "je zastúpenie slovenských potravín v obchodných reťazcoch na území SR v roku 2015 39,9%."
"S necelými 40 % podielu slovenských potravín na domácom trhu je Slovenská republika na chvoste krajín EÚ. Z tohto pohľadu sa dá povedať, že v okolitých postkomunistických krajinách je zastúpenie domácich potravín medzi 70 a 80 % a v krajinách západnej Európy je to viac ako 80 %(…) Francúzsko, Británia a Nemecko sú na tom podobne, v Rakúsku je domáci podiel ešte väčší," píše SPKK.

Dátum zverejnenia analýzy: 02.03.2016
success
error