DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Podla indexu zdravia nám chýba jedna miliarda v zdravotníctve… Poskytovanie služieb ja na takej úrovni, ako keby sme tam dávali o miliardu menej.

Predvolebná debata TA3 - Berényi (SMK), Frešo (SDKÚ-DS), Kollár (Sme rodina), Matovic (OLaNO), Sulík (SaS) - 28.02.2016
Zavádzajúce

Podobný výrok Kollár vyslovil už 25. februára v rádiu Slovensko. Nie je jasné, aký index zdravia má Kollár na mysli, nakoľko "index zdravia" ako taký neexistuje. Euro Health Consumer Index (EHCI) okrem iného porovnáva aj pomer medzi výdavkami na zdravotníctvo a kvalitou poskytovanej starostlivosti (.pdf, BFB - Bang for the Buck). Slovensko sa tu umiestnilo na 18. priečke s približne 550 bodmi (z možných 1000) medzi Švédskom a Dánskom. EHCI však neponúka prepočet toho, čo toto skóre znamená v zmysle premrhaných výdavkov, ani inde nehodnotí, že by zdravotná starostlivosť Slovenska bola na úrovni ako keby sa doň investovalo o miliardu menej. Taktiež podobný index nemá ani OECD. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci, keďže EHCI síce do istej miery skúma vzťah medzi efektivitou a nákladmi, ale nevyjadruje ho spôsobom, ktorý by umožnil odhadnúť optimálnu mieru výdavkov a z nej premrhané alebo ušetrené peniaze.


Euro Health Consumer Index sa vydáva od roku 2005 a porovnáva čakaciu dobu, výsledky, štedrosť systému. V celkovom hodnotení sa Slovensko v roku 2015 umiestnilo so 653 bodmi na 24.-tej priečke z 35 krajín. V roku 2016 bolo rozpočtom VS vyhradených (.pdf, s.80) na verejné zdravotníctvo približne 4,65 miliardy eur.

Podľa OECD (Health at glance 2015 (.pdf)) kvalita zdravotnej starostlivosti nevyhnutne nesúvisí s vynakladanými prostriedkami. Slovensko sa celkovo pohybuje v kvalite zdravotnej starostlivosti v spodnej tretine krajín OECD a v alokovaných prostriedkoch a zdrojoch približne v spodnej polovici. Ani OECD však neponúka index, ktorý by vyjadroval niečo ako uvádza Kollár.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error