DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Preto sme dali na našu kandidátku do prvej desiatky Otta Žarnaya, Bielu vranu, statočného učiteľa, ktorý bojoval proti korupcii a takisto viceprezidenta slovenskej komory učiteľov. (...) preto je na našej kandidátke, na 2. mieste, Alan Suchánek, ktorý odhalil kauzy CT v Piešťanoch. Máme 11 lekárov a 2 zdravotné sestry.

Predvolebná debata TA3 - Berényi (SMK), Frešo (SDKÚ-DS), Kollár (Sme rodina), Matovic (OLaNO), Sulík (SaS) - 28.02.2016
Pravda


V prvej desiatke kandidátky OĽaNO-NOVA je Oto Žarnay (5. miesto), ktorý získlal ocenenie Bielej vrany, keď upozornil na mrhanie s verejnými prostriedkami. Taktiež je v prvej desiatke aj Miroslav Sopko, ktorý je viceprezident Slovenskej komory učiteľov (9. miesto). Na druhom mieste na kandidátke je Alan Suchánek, ktorý upozornil na kauzu CT v Piešťanoch. Podľa analýzy HPI (s. 49), ktorá vychádzala z analýzy kandidačných listín pre NR SR 2016 je na kandidátka OĽaNO-NOVA 11 celkovo 13 pracovníkov v zdravotníctve, 11 lekárov a dve sestry. Výrok ako celok hodnotíme ako pravdivý.

Alan Suchánek spolu so zdravotnou sestrou Magdalénou Kovačičovou upozornili na predražený nákup CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch, za čo získali aj ocenenie Biela vrana. Podľa stránky Bielej vrany "Svojím postojom a svedectvom spustili vlnu mediálneho a verejného záujmu, ktorá viedla k odstúpeniu viacerých vysokopostavených politikov, zrušeniu samotného nákupu i k obvineniu ôsmich ľudí."

Biela vrana je podľa vlastnej definície "ocenením spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu." Tieto ocenenia sú udeľované od roku 2008, ocenených vyberajú predstavitelia z verejného života a mimovládneho sektora. Projekt je pod záštitou Aliancie Fair Play a Via Iuris. Podľa stránky Bielej vrany "Oto Žarnay bol do mája 2013 učiteľom a predsedom Rady školy na Obchodnej akadémii Polárna v Košiciach. Po tom, ako upozornil na tisíce eur, ktoré škola pravidelne posielala externým právnikom, prišiel o miesto."Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error