DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Keď sme robili rovnú daň (2004, pozn.), mal som tú možnosť, česť pri tom byť, nezamestnanosť bola vysoká, no a pozrite sa, nasledujúce roky išla nezamestnanosť prudko dolu.

Predvolebná debata TA3 - Berényi (SMK), Frešo (SDKÚ-DS), Kollár (Sme rodina), Matovic (OLaNO), Sulík (SaS) - 28.02.2016
Pravda

Podobný výrok sme overovali V politike 31. januára 2016. Počas druhej Dzurindovej vlády sa v roku 2004 realizovala daňová reforma, ktorej súčasťou bolo zjednotenie DPH na úrovni 19 % z predchádzajúcej hodnoty 20 % a 14 %. Sulík zároveň pomáhal pri tvorbe a úprave daňovej reformy. Je pravdou, že nasledujúce roky (až do roku 2009) išla nezamestnanosť výrazne dole. Podotýkame, že vo výroku nehodnotíme vzťah medzi rovnou daňou a výškou nezamestnanosti. Výrok hodnotíme ako pravdivý.


Reforma ďalej zaviedla 19% daň z príjmu pre fyzické aj právnické osoby a zahŕňala aj novely zákonov o spotrebných daniach — z minerálnych olejov, tabaku, piva a pod. Novely zvýšili sadzby týchto druhov výrobkov a následne došlo aj k harmonizácii slovenského zákona so smernicami EÚ. Súčasťou tejto reformy sa stalo aj zrušenie dane z prevodu a prechodu nehnuteľností dane z darovania a dane z dedičstva.


Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error