DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

bola to pravica, ktorá pustila Pentu do zdravotníctva. Všetko čo je ziskové majú súkromníci, všetko čo je nákladové ostalo štátu

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Zavádzajúce


Spoločnosť Penta vstúpila do slovenského zdravotníctva skutočne za pravicovej vlády na čele s Mikulášom Dzurindom a to v roku 2002. Je pravdou, že nemocnice patriace pod správu ministerstva zdravotníctva sú v súčasnosti stratové - vykazujú dlh vo výške 130 mil eur, pričom sieť súkromných nemocníc patriacich spoločnosti Penta sú naopak, v zisku.   Na základe výročných správ ktoré vykazujú o ziskoch jednotlivých zdravotných poisťovní na Slovensku však nemôžeme potvrdiť, že by bola štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa vo finančnej strate. Na základe týchto skutočností hodnotíme premiérov výrok za zavádzaujúci.

Stredoeurópska spoločnosť Penta investments vstúpila do slovenského zdravotníctva za vlády Mikuláša Dzurindu v roku 2002, nadobudnutím podielu v súkromnej zdravotnej poisťovni Dôvera. V roku 2015 sa spoločnosť Penta stala jej jediným akcionárom, pričom v súčasnosti je  i vlastníkom 14 nemocníc, viacerých polikliník i lekární na Slovensku.

Čo sa týka ziskovosti jednotlivých zdravotných poisťovní na Slovensku, výsledky hospodárenia za rok 2015 ešte neboli k dispozícií, v roku 2014 dosiahla najväčší podiel na zisku štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa so ziskom 12, 08 milióna eur, na druhom mieste sa umiestnila poisťovňa Dôvera s 9,65 mil. eur a posťovňa Union skončila so ziskom 2,5 mil. eur. Všeobecná zdravotná poisťovňa predpokladá za rok 2015 zisk približujúci sa 5 miliónom eur.

Na rozdiel od Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa  však štátne nemocnice na Slovensku nachádzajú v obrovských v dlhoch. Ide o dlh voči distribútorom zdravotníckych pomôcok, ktorý sa momentálne pohybuje vo výške 130 miliónov eur. Celkový dlh štátnych nemocníc je 132,8 milióna eur, z toho 108,7 milióna eur malo byť uhradených najneskôr 30. júna 2016. 
 14 súkromných nemocníc pod správou Penty sú na rozdiel od štátnych ziskové. Podľa dostupných údajov bol celový zisk siete týchto nemocníc "Svet zdravia" za rok 2014 7,4 milióna eur.
 Sieť 14  slovenských súkromných nemocníc nevyužíva nákup cez verejné obstarávanie ako je tomu u nemocníc patriacich štátu a nákup zdravotníckych pomôcok riešia sieťovo,  odlišne štátnych, ktoré si zaobstarávajú lieky samostatne.
Predseda predstavenstva Sveta zdravia, Ľuboš Lopatka týmto argumentuje, prečo súkromné nemocnice nakupujú lieky lacnejšie ako tie štátne.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error