DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Richard Sulík

SaS

Správa Európskej komisie o tom, že Grécko si neplní svoje povinnosti, má tiež už niečo vyše 4 rokov.

Predvolebná debata TA3 - Berényi (SMK), Frešo (SDKÚ-DS), Kollár (Sme rodina), Matovic (OLaNO), Sulík (SaS) - 28.02.2016
Pravda

Richard Sulík pravdepodobne naráža na správu, ktorá hodnotila plnenie Schengenských dohôd v Grécku pre roky 2010-2011 a ktorá skutocne upozornovala na nedostatky zo stany Grécka v chránení vonkajších schengenských hraníc- pevninských i námorných. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

"The Council Conclusions on the Schengen evaluation of Greece of December 2011 state that there are still serious shortcomings which have to be corrected in order to have Greece perform border checks in a satisfactory manner. Ministers strongly urge the Greek authorities to undertake all necessary action to comply with the existing acquis, namely to ensure adequate border controls as well as establishing a functioning asylum system."(.pdf,s.5-6).

Táto správa, v ktorej bolo na nedostatky poukázané prvýkrát, sa spomína aj v správe z nasledujúceho roka: "During the Schengen evaluation of Greece in 2010-2011, several serious shortcomings were detected, especially as regards control of the external land- and sea borders. "(.pdf,s.7)
Predtým v roku 2009 bolo Grécko obvinované "len" z porušovania práv týkajúcich sa udelovania azylu (.pdf, s.6-7)

V správe z roku 2012(.pdf,s.6) sú už zaznamenané isté pokroky v implementácii Schengenských dohôd, no urcité nedostatky v ochrane hraníc stále pretrvávali: "Moreover, from 28 May to 2 June 2012, a peer-to-peer mission to Greece was carried out in order to assess the progress of the Greek action plan to remedy the shortcomings detected in the Schengen evaluation in 2010-2011 and to identify topics where Member States could offer assistance. This mission went to the Athens International Airport 'Eleftherios Venizelos', the
Port of Piraeus and the Evros region and hence covered all types of borders. It was noted that
although visible improvements have been made, these still need to be fostered and advanced.
"
Progres bol zaznamenaný v tejto oblasti u Grécka aj v roku 2013 (.pdf,s.6): "Following the revisit to Greece in October 2013, the Commission notes the progress made in the management of the country's external borders, invites Greece to continue the implementation of its Schengen action plan and reiterates its commitment to support the Greek efforts, i.a. through the External Borders Fund, the future Internal Security Fund and through Frontex assistance."

V roku 2014 (.pdf,s.6) bola už v správe kritizovaná skôr ochrana grécko-bulharskej hranice, ochrana grécko-tureckej hranice sa v správe nespomína.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error