DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

S Danielom Lipšicom sme od júna minulého roka navrhovali toto riešenie (pomoc nárazníkovým zónam a Turecku, pozn.) (...)

Predvolebná debata TA3 - Berényi (SMK), Frešo (SDKÚ-DS), Kollár (Sme rodina), Matovic (OLaNO), Sulík (SaS) - 28.02.2016
Pravda

Matovič svoje stanovisko voči utečeneckej kríze skutočne formuloval spolu s Lipšicom na tlačovej besede v júni roku 2015, v ktorej vyzývali predsedu parlamentu, Petra Pellegriniho, k zvolaniu stretnutia všetkých parlamentných strán k vytvoreniu stanoviska na tému utečencov. Jeho výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Matovič svoj postoj k riešeniu utečeneckej krízy formuloval na tlačovej besede v júni 2015, ktorej cieľom bolo vyzvať parlamentné strany k zaujatiu stanoviska voči prebiehajúcej utečeneckej kríze - k Matovičovej výzve sa pripojil i líder strany NOVA Daniel Lipšic.

V súvislosti s utečeneckou krízou v Európe sa Matovič vyjadril proti povinným kvótam a namiesto toho zdôrazňoval finančnú pomoc nárazníkovým štátom - ako príklad uviedol i Turecko.

Lipšic ďalej navrhoval vytvorenie bezpečnostnej zóny v severnej Afrike, ktorej by Európa poskytovala určitú mieru bezpečnosti a ktorou by sa obmedzil prísun podľa neho "ekonomických migrantov" do Európy.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error