DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

...300 tisíc mladých ľudí, ktorí museli utiecť za prácou do zahraničia a dnes sú oni migrantami.

Predvolebná debata TA3 - Berényi (SMK), Frešo (SDKÚ-DS), Kollár (Sme rodina), Matovic (OLaNO), Sulík (SaS) - 28.02.2016
Pravda

Podobný výrok sa v predvolebných debatách za posledný týždeň vyskytol už tretí krát. Okrem Matoviča ho vyslovil aj Boris KollárPrieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska, ktorý bol médiami zverejnený v decembri 2015 uvádza, že 300 tisíc občanov krátkodobo alebo dlhodobo pracuje mimo hraníc Slovenska. Matovičovu frázu chápeme v zmysle, že počítame všetkých ľudí, ktorí pracujú (krátkodobo či dlhodobo) mimo hraníc Slovenska. Aj keď Igor Matovič neuvádza obdobie, z ktorého údaj pochádza, vychádzame práve z prieskumu PAS a výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Okrem údaju o celkovom počte pracujúcich uvádza prieskum aj ďalšie zaujímavé informácie. Ku krajinám, v ktorých pracuje najviac Slovákov, sa radia Česká republika, Nemecko a Rakúsko, pričom viac než polovica ľudí chce ostať v zahraničí pracovať natrvalo a len 7 % sa chce teraz vrátiť. Rovnako z prieskumu vyplýva, že 23 % by sa na Slovensko vrátilo, ak by prišlo ku zmene situácie. 

Podľa UNHCR sú migranti osoby, ktoré "sa nerozhodli presťahovať kvôli priamej hrozbe prenasledovania alebo smrti, ale hlavne preto, aby si zlepšili svoj život, našli si prácu, prípadne v niektorých prípadoch kvôli vzdelaniu, opätovnému spojeniu s rodinou alebo z iných dôvodov."

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error