DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

József Berényi

SMK

My sme spustili proti povinným kvótam aj podpisovú akciu, 80 000 hlasov a už možno aj viac.

Predvolebná debata TA3 - Berényi (SMK), Frešo (SDKÚ-DS), Kollár (Sme rodina), Matovic (OLaNO), Sulík (SaS) - 28.02.2016
Pravda

Doposiaľ nie je známe, koľko ľudí presne podpísalo petíciu do dnešného dňa, posledná oficiálna informácia je zo 17. februára 2016 a hovorí o 70 000 podpisoch. Výrok však hodnotíme ako pravdivý, nakoľko na základe mailovej komunikácie môžeme potvrdiť, že petíciu v súčasnosti podpísalo viac ako 80-tisíc občanov.

Petíciu proti prerozdeľovaniu utečencov už v novembri roku 2015 podpísalo viac ako 12-tisíc občanov. Potrebný počet podpisov je 10 000, ten teda už SMK prekročilo v novembri. O petícii vtedy písali aj svojej oficiálnej stránke (TASR):
"Odovzdaním petície však SMK s ich zbieraním neprestáva. “Chceme pokračovať ďalej,” uviedol Berényi. Zvyšné hlasy buď potom na ministerstve doložia, alebo budú slúžiť ako argument v prípade, že sa strana dostane do parlamentu. Petícia “vo verejnom a spoločenskom záujme” sa orientuje na otázky o bezpečnosti obcí, investícií v oblasti životného prostredia a zmeny názvu obcí.
(...)
Podpisom pod ňu ľudia súhlasia s tým, aby boli miestne referendá v týchto témach záväzné pre vládu. Dokument vysvetľuje, že pod bezpečnosťou obcí sa myslia napríklad opatrenia v súvislosti s utečencami. Podpisom petície sa tiež ľudia stotožňujú s tým, že odmietajú povinné kvóty pre migrantov."

Ďalšia správa z februára informuje o 70 000 podpisoch pod petíciou.

Podľa najnovších informácií a na základe mailovej komunikácie so stranu SMK môžeme potvrdiť, že petíciu podpísalo viac ako 80 000 ľudí.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error