DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...my sme vrátili naspäť Gabčíkovo do štátnych rúk, Transpetrol, matku SPP...

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Pravda

Podobné výroky sme už v Demagog.sk overovali viackrát. Ficova vláda naozaj odkúpila matku SPP, pričom ovládli aj tzv. rezervný plyn, taktiež odkúpili podiel v Transpetrole a počas súčasnej vlády súd rozhodol o neplatnosti zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Je pravdou, že štát získa tvz. rezervný plyn v hodnote 170 miliónov eur. Rezerva pripadla štátu ako výsledok rokovania medzi štátom a EHP, pri prebratí 49% akcií matky SPP. Štát preberie polovicu dlhu, ale získa plynové rezervy. Fico avizoval, že chce túto rezervu použiť na vykrytie straty z regulácie cien plynu pre domácnosti. 

SME, 13. septembra 2013:

"Zásoby plynu v hodnote 170 miliónov eur sa môžu použiť na krytie strát. Časť z nich sa však mohla zužitkovať v štátnom rozpočte. Vláda tým vysvetľuje, že štát vlastne nič nemusí platiť za kúpu SPP. Ibaže ak sú tie zásoby zbytočné, mohli sa použiť na zvýšenie zisku, nie na krytie straty."

R. Fico pre denník Pravda (5. septembra 2013) povedal:

"Preberieme polovicu dlhu v Slovenskom plynárenskom priemysle, ale automaticky získame aj rezervný plyn v hodnote 170 miliónov eur."

Slovenská republika odkúpila 49% balík akcií od ruského koncernu Jukos 26. marca 2009. Za 49% podiel Slovensko zaplatilo 240 miliónov USD (180,52 milióna eur). Prevod akcií bol schválený Protimonopolným úradom SR a Fondom národného majetku SR.

9. marca 2015 Krajský súd v Bratislave rozhodol o neplatnosti nájomnej zmluvy medzi Vodohospodárskou výstavbou a Slovenskými elektrárňami predmetom ktorej bola Vodná elektráreň Gabčíkovo. Dôvodmi pre vypovedanie zmluvy malo byť napríklad nevykonávanie povinností prenajímateľa a zatajovanie skutočností o zisku, no nie porušenie medzinárodnej zmluvy. Podnet na súd dala vláda Slovenskej republiky. Vlastníkom VEG je Vodohospodárska výstavba, ktorá je štátnym podnikom. VEG prenajímali Slovenské elektrárne, 66 % ktorých vlastní talianska spoločnosť Enele a 34 % štát.


Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error