DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Béla Bugár

MOST-HÍD

(...) Dobre viete, že keď nám padla vláda Ivety Radičovej, tak sme spolu s vami (stranou Smer-SD, pozn.) prijali zákon, ktorý predurčil zvýšenie o 5,7 percent práve učiteľov.

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Pravda

Podľa agentúry SITA (2. januára 2012) sa platy učiteľov mali v roku 2012 skutočne zvýšiť v priemere o 5,7%. Za tento zákon hlasovali aj vtedy opoziční poslanci Smer-SD. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Podľa SITA:
"Učitelia a odborní zamestnanci v školstve si v novom roku prilepšia k výplate v priemere o 5,7 percenta, čo v závislosti od praxe predstavuje 9 až 60 eur. 1. 1. 2012 nadobudla účinnosť novela zákona o pedagogických zamestnancoch."


Za vládny návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov zahlasovali aj opoziční poslanci Smer-SD.

Kolektívne vyjednávanie uskutočnené v roku 2010 a týkajúce sa roka 2011 počas Radičovej vlády skončilo bez vyjednania zvýšenia platov, no pri nasledujúcom vyjednávaní (pre rok 2012) už nedošlo úplne k vyjednaniu nulového zvýšenia, len bolo vyjednávanie o platových tarifách presunuté do ďalšieho roka a teda pod zodpovednosť novej vlády, ktorá mala vzísť z volieb. Navyše, vláda I. Radičovej nakoniec rozhodla o zvýšení platov, k čomu v danom roku došlo aj napriek tomu, že to nebolo výsledkom kolektívneho vyjednávania. 

Kolektívne vyjednávanie o valorizácii platov pre zamestnancov vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme ako aj štátnych zamestnancov na rok 2011 (teda uskutočnené v roku 2010 za vlády Radičovej) nebolo úspešné. Zástupcovia odborov požadovali zvýšenie platov o 5 %. Vtedajší minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál povedal, že nie je možné platy zamestnancov zvýšiť, pretože na prvom mieste je konsolidácia verejných financií.

Stránka Ministerstva školstva informovala koncom roka 2011 nasledovne:
"Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo na svojej internetovej stránke nové stupnice platových taríf pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov a zvýšenie platových taríf v závislosti od dĺžky započítanej praxe účinné od 1. januára 2012.
Urobilo tak v nadväznosti na účinnosť novely zákona č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorú poslanci NR SR schválili 21. októbra 2011. Prináša zvýšenie platov pedagógov v priemere o 5,7 %, čo reálne znamená, v závislosti od platovej tarify a triedy, nárast približne o 9 až 60 eur mesačne."
Toto navýšenie bolo teda uskutočnené vládou I. Radičovej.


Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error