DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

...za vlády Ivety Radičovej dve veľké nuly sa vyrokovali v kolektívnom vyjednávaní (na platy učiteľov, pozn.).

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Zavádzajúce


Na základe dostupných informácii i overovaní podobného výroku z januára 2014 bolo výsledkom kolektívnych vyjednávaní medzi vládou a odbormi skutočne nulové navýšenie platových taríf zamestnancov vo verejnej a štátnej správe. I napriek tomu však v októbri 2011 poslanci NR SR schválili zvýšenie platov pedagógov v priemere o 5,7 % s nadobudnutou platnosťou od 1. januára 2012. Ficov výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.

Podobný výrok sme už v nedávno hodnotili a jeho plné znenie je možné si pozrieť tu. Počas vlády I. Radičovej  sa uskutočnili dve kolektívne vyjednávania (v roku 2010 a 2011) vlády SR s predstaviteľmi Odborového zväzu verejnej správy a kultúry za zvýšenie platových taríf zamestnancov štátnej a verejnej správy, ktoré sa malo týkať i pedagogických a odborných zamestnancov, pričom však  ani jedno z nich  nebolo úspešné. Kolektívne vyjednávanie pre rok 2012 sa presunulo na kompetencie nasledujúcej vlády.
I napriek tomu však počas Radičovej vlády došlo k zvýšeniu platových taríf pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch školstva  o 5,7 %, čo reálne znamenalo  nárast približne o 9 až 60 eur mesačne.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error