DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Radoslav Procházka

#SIEŤ

V Rakúsku mate na pultoch 80 % domácich potravin, v Nemecku 90 %, vo Švajčiarsku ešte viac. U nás 40 %.

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Pravda

R. Procházka udáva pravdivé údaje týkajúce sa zastúpenia domácich produktov na Slovensku. Podobné informácie udávajú aj Slovenská potravinárska komora alebo Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. 

Podľa prieskumu prieskumu renomovanej spoločnosti GfK Slovakia, ktorý bol realizovaný v čase od 18.marca 2015 do 2.apríla 2015 pre Potravinársku komoru Slovenska, sa v tomto období skutočne nachádzalo v slovenských reťazcoch 40% potravín slovenského pôvodu. 
Podobné dáta vykazuje aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, podľa ktorej, "je zastúpenie slovenských potravín v obchodných reťazcoch na území SR v roku 2015 39,9%."
"S necelými 40 % podielu slovenských potravín na domácom trhu je Slovenská republika na chvoste krajín EÚ. Z tohto pohľadu sa dá povedať, že v okolitých postkomunistických krajinách je zastúpenie domácich potravín medzi 70 a 80 % a v krajinách západnej Európy je to viac ako 80 %(..) Francúzsko, Británia a Nemecko sú na tom podobne, v Rakúsku je domáci podiel ešte väčší," píše SPKK.


Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error