DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Figeľ

KDH

...stopol som rozbehnutú diaľnicu medzi Žilinou a Prešovom, znamenal po našom zásahu úsporu vyše 2 miliárd eur len na betóne a asfalte.

Predvolebná debata TA3 - Bugár (MOST-HÍD), Danko (SNS), Fico (Smer-SD), Figel (KDH), Procházka (#SIET) - 28.02.2016
Pravda

Podobný výrok Jána Figeľa tím Demagog.sk už overoval pri analýze predvolebnej debaty, ktorá odznela v Slovenskom rozhlase 26. februára 2016. Vtedy predseda KDH rozprával o tom, že kým bol vo vláde, zastavením PPP projektov zachránil peniaze ľuďom. V tomto tvrdení už je presnejší, rozpráva o 2 miliard eur, ktoré sa mali ušetriť len na stavebných materiáloch pri výstavbe. Už od roku 2015, ako nové úseky diaľnice boli otvorené, Figeľ hovoril viackrát o tejto skutočnosti, informovali o tom aj Hospodárske noviny. Ku konkrétnej sume, ktorú týmto spôsobom štátu ušetril, sa vyjadruje najčastejšie on sám či strana KDH. O ušetrení však písali denník SME v roku 2010 alebo aktuálnejšie Denník N v októbri 2015, keď informoval, že len na diaľniciach štát ušetril vďaka Figeľovi kvôli zrušeným trom PPP balíkom dve miliardy eur. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Počas vlády Ivety Radičovej Ján Figeľ, ako minister dopravy zastavil výstavbu úsekov diaľníc, ktoré boli pripravené vládou Roberta Fica, a ktoré mali byť stavané ako PPP projekty. Aj keď nová vláda Roberta Fica sa chcela vrátiť k PPP projektom, nakoniec sa tak nestalo. Dané úseky diaľnice boli teda dokončené podľa plánu Figeľa a tým sa podarilo zachrániť niekoľko miliard eur. Ján Figeľ a poslanci z KDH často argumentujú s tým, že oni, resp. Figeľ zachránil peniaze pre daňových poplatníkov - o 2 miliard eur len na výstavbe už hovorí od roku 2015: "Len na stavebných nákladoch sme na úsekoch medzi Žilinou a Prešovom ušetrili vyše dve miliardy eur" (zdroj: Dennik N)

Dátum zverejnenia analýzy: 28.02.2016
success
error